8 hónappal később került elő egy paradicsom a Nemzetközi Űrállomáson
Végre megoldódott egy gasztronómiai űrrejtély. Frank Rubio, a NASA űrhajósa által egy márciusi földön kívüli szüret után elveszített apró paradicsom maradványai végül közel nyolc hónappal később bukkantak fel a Nemzetközi Űrállomáson (ISS).
Jó barátunkat, a már hazatért Frank Rubiót, jó ideje vádolták a paradicsom elfogyasztásával. Azonban felmenthetjük a vádak alól. Megtaláltuk a paradicsomot,
mondta Jasmin Moghbeli, a NASA űrhajósa december 6-án az ISS 25. évfordulóját ünneplő, élőben közvetített eseményen, írja a Space.com.
A kisebb incidensből ősszel Rubio belsős poénja lett. A 2,5 centiméteres red robin törpeparadicsom a Veg-05 kísérlet utolsó termésének része volt, amelyet Rubio maga gondozott néhány növekedési problémán keresztül.
Az ISS minden űrhajósa kapott mintát a paradicsomból a 2023. március 29-i szüret után, de Rubio része egy zárható zacskóban tárolva elúszott, mielőtt beleharaphatott volna.
It’s harvest time! 🍅
The Veg-05 study is the next step in addressing the need for a continuous fresh-food production system in space. This crop of dwarf tomatoes is heading back to Earth for scientific analysis! pic.twitter.com/4f0LtFwJAY
— ISS Research (@ISS_Research) March 29, 2023
A hiányzó paradicsomról először szeptember 13-án esett szó nyilvánosan, amikor Rubio saját eseményt tartott az űrben, amely az Egyesült Államok űrhajósainak váratlan rekordévét jelentette a Föld körüli pályán. A Rubio orosz Szojuz űrhajójával kapcsolatos problémák – amelyeket végül egy helyettesítő Szojuz felbocsátásával oldottak meg – ugyanis megduplázták a várható hat hónapos tartózkodási idejét.
Rubio sem a Paradicsomban érezte magát
“Annyi órát töltöttem azzal, hogy kerestem azt a valamit”, viccelődött Rubio az ISS szeptemberi élő közvetítése során. “Biztos vagyok benne, hogy a kiszáradt paradicsom egyszer majd előkerül és igazol engem, évek múllva a jövőben”.
Rubióval szemben tisztességesnek kell lenni, az ISS nagyobb, mint egy hat hálószobás ház, és a mikrogravitációban a dolgok könnyen elrepülhetnek váratlan sarkokba. A NASA eljárása általában a szellőzőnyílások ellenőrzése, de egy 25 évnyi cuccal zsúfolt állomáson könnyű szem elől téveszteni az egyes tárgyakat.
Emellett a paradicsomkeresés nem kötötte le indokolatlanul az idejét, mivel Rubio Szojuz legénysége több száz más tudományos kísérletet is elvégzett. Ha valami, akkor a helyzet talán többet mutat arról, hogyan kell kezelni a váratlan helyzeteket, ha növényeket termesztünk a Holdon vagy a Marson, amit a Veggie kísérletsorozat végül is megcéloz.
Az újságírók október 13-án kérdezték Rubiót az elveszett paradicsomról. Körülbelül két héttel azután, hogy 371 nap űrutazás után biztonságban hazatért a késésben lévő legénységével, Szergej Prokopjev és Dmitrij Petelin orosz űrhajósokkal.
Sajnálkozott, hogy a paradicsom soha nem került elő, annak ellenére, hogy “18-20 órát töltöttem a saját időmből a keresésével”. Bár az asztronauták igen aprólékosak, lehet, Rubio talán humorból eltúlozta a ráfordított idő mennyiségét.
“A valódi probléma az, hogy a páratartalom odafent 17%. Valószínűleg annyira kiszáradt, hogy már nem lehetett volna megmondani, mi az, és valaki csak úgy kidobta a zacskót”, tette hozzá nevetve Rubio. “Remélhetőleg valaki egyszer majd megtalálja szegény összezsugorodott kis növényt.”
Bár a paradicsom a könnyebbik része volt Rubio küldetésének, nem minden volt ilyen egyszerű. Ugyanezen az októberi rendezvényen Rubio arról beszélt, hogy milyen nehéz volt ilyen hosszú időre távol maradni a feleségétől, a gyerekeitől és a barátaitól. Azt mondta, hogy ha tudta volna, hogy végül egy évet tölt az űrben, nem kérte volna a küldetést.
De miközben Rubio az űrben eltöltött egy kis időt, és feldolgozta a csúszás hírét, ismerősei feltétel nélküli segítséget ajánlottak fel neki és családjának. “A körülöttünk lévő közösség egyszerűen, hű… annyi imát és támogatást kaptunk tőlük. Tényleg szinte lehengerlő volt, hogy mennyi szeretetet és támogatást kaptunk. Szóval ebből a szempontból sokkal könnyebben mentek a dolgok.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?