Évezredes rejtély, hogy hogyan tudták felépíteni a gízai nagy piramisokat, de a világűrben tett felfedezés mindenre választ ad.
Úgy tűnik, hogy az ókori világ hét csodájának egyike hamarosan nem lesz többé csoda, írja a LADbible.
Nem kell történelem rajongónak lenni ahhoz, hogy tudjuk: a legendás, háromszög alakú sírokat valamikor Kr. e. 2050 körül építették. És mivel a legnagyobb piramis magassága a 139 métert is eléri, mindig is nagy rejtély volt, hogy hogy tudtak ilyen épületeket több ezer éve felépíteni.
A legújabb földrajzi kutatások azonban választ adhatnak a kérdésre, hogy pontosan hogyan szállították a kőtömböket a különböző építkezésekre. Az Egyiptológusok 13. Nemzetközi Kongresszusán bemutatott új eredmények arra utalnak, hogy korábban egy eddig ismeretlen vízi út is vezethetett át Gízán.
A tudósok feltételezése szerint ezt a mára kiszáradt csatornát kizárólag az ősi építmények építéséhez használt anyagok szállítására használták. A vízi út ráadásul meglehetősen nagy lehetett, am megindokolhatja, hogy miért van egy egész piramishalmaz Kairó mellett.
Radarműholdak segítettek
Ezt a vadonatúj felfedezést Dr. Eman Ghoneim tette, aki az űrben száguldó radarműholdak adatait használta a Nílus völgyének tanulmányozására. Ghoneim egyébként egy egyiptomi-amerikai geológus, aki az űrből származó képadatok feldolgozásával foglalkozik.
A szakértő a vízi útról elmondta: „Valószínűleg nagyon-nagyon hosszú volt, de egyes területeken ennek az ágnak a szélessége is hatalmas volt. Fél kilométerről beszélünk szélességben, ami egyenlő a Nílus mai szélességével.
A kutató úgy véli, hogy a mára használhatatlanná csatorna Gízától egészen Fajjúmig vezethetett, és 38 különböző piramishelyen is keresztül haladhatott.
Mivel azonban még nem erősítették meg, hogy a mára eltűnt folyó aktív volt az Ó- és Középbirodalom idején, nem lehetünk még biztosak benne, hogy a vízi utat ténylegesen anyagok szállítására használták volna.
Ezért az Ahramat-ággal kapcsolatos első következtetések levonását követően Dr. Ghoneim most az ősi folyómeder talajmagjainak elemzésén fog dolgozni. Véleménye szerint a vízi út lefolyásának további vizsgálata segíteni fog a kutatóknak abban, hogy újra felfedezzék az archaikus településeket, és lerántsák a leplet a piramisok építéséről.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső
Olyan csillagokat találtak fekete lyukak körül keringeni, amelyeknek nem kellene ott lenniük