Afrika ketté fog szakadni, egy óriási óceánnal a két rész között
Afrika lassan, de biztosan kettészakad. Mint minden geológiai folyamat, ez is évmilliókig tart, de végül Kelet-Afrika elszakad a kontinens többi részétől, és valószínűleg egy új óceán keletkezik a két szárazföld között.
A kolosszális szakadás a Kelet-Afrikai Hasadékrendszerhez (EARS) kapcsolódik, amely a világ egyik legnagyobbja, és amely több ezer kilométer hosszan húzódik lefelé Afrika számos országán keresztül.
Ez a hasadékrendszer az oka, hogy az afrikai lemez kettéválik a kisebb Szomáliai- és a nagyobb Núbiai-lemezre, amelyek egy 2004-es tanulmány szerint évente milliméteres tempóban távolodnak egymástól.
Még 2018-ban terjedt el a Kenyában keletkezett repedésről szóló hír, és sokan azt állították, hogy ez a bizonyíték arra, hogy Afrika a szemünk láttára szakad ketté. Bár ez a megdöbbentő jelenet az EARS-hez kapcsolódott, kissé félrevezető Afrika nagy kettészakadásának élő bizonyítékaként bemutatni.
Amint arra az IFLScience korábban rámutatott, ez valószínűleg csak a völgy rendszeres hasadékképződési tevékenységének egy erősen lokalizált megnyilvánulása volt. Az EARS körülbelül 25 millió éve van ebben a jelenlegi folyamatban, és a kenyai repedés közvetett jele volt annak, ami a kontinensen zajlik.
További 5-10 millió év múlva azonban az EARS változásai egy drasztikusan más világot eredményezhetnek. Ez idő tájt valószínűleg egy új óceán kialakulását láthatnánk a Szomáliai- és a Núbiai-lemez között. A nagy afrikai kontinens elveszíti keleti részét, és egy hatalmas víztömeg fogja elvágni Kelet-Afrikát.
Ez mindennapos a Föld szempontjából
Bármilyen furcsának is tűnik ez, érdemes megjegyezni, hogy a Föld felszíne állandó változásban van. Azonban ez a folyamat olyan lassú, hogy az emberi tapasztalat nem fog tudni számot adni róla.
Az általunk ismert világ megjelenése viszonylag új. A ma látható szárazföld és tenger, Eurázsia, Amerika, Afrika, az Antarktisz és Óceánia hatalmas tektonikus lemezek eredménye, amelyek úgy illeszkednek egymáshoz, mint egy kirakós játék. Ezek a kirakós darabkák azonban nagyon lassan, de mozognak.
Vegyük például a szétválást, amelyet a Föld 138 millió évvel ezelőtt élt át, amikor Dél-Amerika és Afrika kettévált. Ha megnézzük Afrika nyugati partját és Dél-Amerika keleti partját, észrevehetjük, hogy úgy illeszkednek egymáshoz, mint két kirakós darab. Ez gyönyörűen bemutatja, hogy ezek a kontinensek egykoron egyek voltak.
Kelet-Afrika olajra lépése csak egy újabb átlagos esemény lesz a Föld bolygó történetében. Lehet, hogy az emberiség meg fogja még élni ezeket a változásokat, de nem tűnik túl valószínűnek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?