Lucius Quinctius Cincinnatus, egy név, amely az erény, a vezetés és az önzetlen szolgálat szimbólumaként visszhangzik a római történelemben. Az időszámításunk előtt 5. században született Cincinnatus Róma korai történelmének egy kritikus időszakában tett szert hírnévre, és válságos időkben diktátorként szolgált. Hagyatéka nem csupán a katonai teljesítményt, hanem a polgári erényeket is tükrözi, amelyek a Római Köztársaság tisztelt alakjává tették.
Cincinnatus korai életéről viszonylag keveset tudunk, de a történelmi feljegyzések Quinctia patrícus klánból származott. Földműves volt, és Róma külvárosában művelte földjét. Azonban még mielőtt a földműves életet választotta jelentős szerepet játszott a római politikában.
Consulsága alatt egyértelműen a patríciusok pártját fogta, és a plebejusok szinte minden törvényjavaslatát ellenezték. Fia Caeso sokszor folyamodott tettlegességhez is, ha a vita úgy kívánta. Caesot egyszer egy komolyabb ügyben bíróság elé állították, és el is ítélték. Azonban megszökött, így óvadékát apján hajtották be, akinek minden vagyonát fel kellett áldoznia, hogy ki tudja ezt fizetni. Ezután a Tiberis folyó túl partján élt egy kunyhóban, ahol megmaradt földjét művelte.
Később a fellázadt rabszolgák elfoglalták a Capitoliumot, de a patríciusok támogatásával Cincinnatust választották helyettes consullá. Kemény kézzel irányított, és rendet teremtett. Sok támogatóra tett szert, azonban a következő választásokon nem indult.
A kétszeri diktátor
Róma időszámításunk előtt 458-ban a szomszédos aequi és szabin törzsekkel háborúzott. Mivel a római sereget először legyőzték, a Római Köztársaság, amely súlyos katonai válságba került, Cincinnatushoz fordult, hogy átmenetileg átvegye az abszolút hatalmat. Cincinnatus a polgári kötelességtudat lenyűgöző megnyilvánulásaként ott hagyta ekéjét, és habozás nélkül Róma diktátora lett.
Cincinnatus minden katonaköteles férfit csatába hívott, hogy kiszabadítsák az előző consult, aki csatába ment. A két oldalú harcnak köszönhetően a körbekerített consul is ki tudott törni. Végül az aequusok beszorultak a sereg és egy Cincinnatus által rögtönzött sánc közé. Végül megadták magukat. Cincinnatus megvárta, míg a foglyok tárgyalása lezajlik, majd diktárosága 16. napján lemondott, és visszatért földet művelni.
Cincinnatus második diktátori ciklusára időszámításunk előtt 439-ben került sor, amikor Róma belső viszályokkal nézett szembe, mikor Spurius Maelius megpróbálta visszaállítani a királyságot. Róma ismét Cincinnatus segítéségét kérte, hogy helyreállítsa a rendet. Ekkor Cincinnatus már elmúlt 80 éves egyébként. Maelius fenyegetésével sikeresen leszámolt, majd ismét lemondott.
Cincinnatus már életében legendává vált. Cincinnatus emléke az Egyesült Államok alapításával elevenült fel igazán, ahol a legendája hatalmas hatással volt az amerikai politikára. Neve a római időkben és az újkorban is a mértékletesség, kötelességtudat és hazaszeretet polgári erényeinek szinonimájává vált.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?