A kóbor bolygókat már ismerjük, de miért állnak ilyen gyakran párba?
A James Webb űrteleszkóp (JWST) már most nagy lépéseket tesz az univerzum rejtélyeinek megfejtésében. Az év elején például több száz kóbor bolygót fedezett fel az Orion-ködben. Az igazi meglepetés az volt, hogy a bolygók 9%-a kettős rendszerben állt. Hogy megértsék, hogyan alakultak ki ezek a kettős bolygók, a csillagászok különböző forgatókönyveket szimuláltak a kialakulásukra.
Ahogy a nevük is sugallja, a kóbor bolygók vándorló égitestek. Nem keringenek csillag körül, egyszerűen csak vándorolnak a kozmoszban. Az első kóbor bolygókat 2000-ben fedezte fel a Lucas és Roche brit kutatócsoport a UK InfraRed Telescope (UKIRT) segítségével. Az Orion-ködben találták őket, de újabban a Webb is vizsgálja a régiót.
A JWST-t még 2021 decemberében, egy Ariane 5 rakétával indították el a célállomására, az egyik Föld-Nap Lagrange-pont közelébe, 1,5 millió kilométerre a Földtől. Azóta a világegyetemet kutatja, és különösen az Orion-ködben található kóbor bolygókat veszi szemügyre, írja a Universe Today.
A Simon F. Portegies Zwart vezette csapat 42 Jupiter-tömegű kettős objektum (JuMBO) felfedezését jelentette be a köd szívében, a Trapezium-halmaz irányában. Az objektumok tömege a Jupiter tömegének 0,6-szorosától a 14-szereséig terjed, távolságuk pedig 25 és 380 csillagászati egység között változik (egy csillagászati egység a Föld és a Nap közötti átlagos távolság). Ezen kívül megfigyeltek 540 hasonló tömegű egyedi objektumot is. Ez utóbbiakat már húsz évvel ezelőtt is észlelték, de a JuMBO-k újnak számítanak.
A csillagok óriási molekulafelhők összeomlásából keletkeznek gravitációs instabilitás révén. A folyamat során pedig korongok alakulnak ki az egyenlítőjük körül. A korongok végül összeomlanak, és kisebb tömegű bolygókat alkotnak. Vannak olyan elméletek, amelyek szerint a Jupiter tömegű objektumok önállóan is létrejöhetnek, de a konszenzus szerint ezek a bolygórendszerekből kilökődnek. A kutatócsoport azt vizsgálja, hogyan alakulnak ki a JuMBO-rendszerek.
Ennek megértése érdekében a kutatócsoport szimulációkat futtatott az Orion-ködhöz hasonló csillaghalmazokról. A figyelembe vett modellben szerepeltek olyanok is, amelyekben a csillagok körül bolygók alakulnak ki. A szimuláció megmutatta, hogy hány szabadon lebegő bolygó alakulhat ki, de nem elég pár ahhoz, hogy a megfigyeléseknek megfeleljen.
Amikor a csapat olyan szimulációkat futtatott le, amelyekben bolygó-hold rendszerek keringtek egy csillag körül, sokkal jobb eredményt találtak, amely megfelelt a megfigyeléseknek. Úgy tűnik tehát, hogy a JuMBO-k olyan bolygó-hold rendszerek, amelyek egy hagyományosnak tekinthető naprendszerből lettek kilökve.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megrendítő kiállítás nyílik Budapesten a város 1944-45-ös ostromáról
A Szaturnusz gyűrűi néhány héten belül eltűnnek
Sztálin legszörnyűbb Gulag-tábora, amit lakói csak Kannibálszigetnek neveztek
A matematika bizonyította be a korábban figyelmen kívül hagyott részecskék létezését
Mi történne, ha megállna a Föld magjának forgása?
Egy magyar város rejtélyes titka: Mátyás király elfeledett palotája, amelyet évszázadokra elnyelt a föld!