A valaha volt legnagyobb hópehely pizza méretű lehetett
Hópehely lehet bármi, ami télen felhőkből hullik, de amikor az ünnepi dekorációkat is inspiráló egyedi alakzatokról beszélünk, akkor hókristályokról van szó. Növekedési mintázatukat a környezeti feltételek diktálják, jellemzően hatszoros szimmetriával ágaznak szét, de vajon van-e határa annak, hogy mekkorák lehetnek? Attól függ, hogy miről beszélünk.
1887. január 27-én éjjel egy heves téli vihar “tejeskannánál nagyobbnak” leírt hópelyheket szórt a Clark Fork folyó völgyére, Matt Coleman tanyájának közelében, a montanai Missoula közelében, az Egyesült Államokban,
írja a Guinness Rekordok Könyve. “A beszámolók szerint akár 38 cm szélesek és 20 cm vastagok is lehettek.”
Itt válik fontossá a hópehely és a hókristály megkülönböztetése, mivel ezek a gigantikus hószemek sok hókristályból álló, összepréselt csomók lehettek, számol be az IFLScience. A hókristályok annak az eredményei, hogy a víz gázból egyenesen szilárddá fagy anélkül, hogy előbb folyékonnyá válna, míg a hópehely lehet bármilyen, az égből lehulló jeges csomó.
Dr. Kenneth Libbrecht, a Caltech fizikaprofesszora és hókristályok szakértője pályafutása során foglalkozott azzal a rejtéllyel, hogy miért alakulnak ki különböző alakú hókristályok.
Ez egy olyan rejtély volt, amit úgy tűnt, valakinek meg kellene oldania. Szégyen a tudományos közösség számára, hogy nem tudjuk, hogyan működik. Mármint, ez az égből hullik, itt van az orrunk előtt.
A hókristályok tanulmányozásával töltött több mint 20 éve alatt létrehozott egy modellt, amely megmagyarázza, hogy a különböző hőmérsékletek miért eredményeznek különböző struktúrákat, valamint a “Nincs két egyforma hópehely?” kérdéssel is foglalkozott, amikor laboratóriumi körülmények között “egypetéjű ikreknek tekinthető” kristályokat hozott létre.
Miután ennyi mindent megnézett, nem meglepő, hogy a legnagyobb egyedi hókristály rekordját Libbrecht egyik vadon végzett megfigyelésének tulajdonítják. A hatalmas kristály elejétől a végéig 10 milliméteres volt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?