Ezúttal a Szaturnusz egyik holdján találtak félreérthetetlen nyomokat, egyre közelebb lehetünk a válaszhoz.
A Szaturnusz hatodik legnagyobb holdján, az Enceladus-on találtak egy molekulát, amely kulcsfontosságú az élet keletkezésében, írja a Daily Star. A NASA legújabb felfedezése valódi áttörés lehet az idegen élet kutatásában.
Az Enceladus egyébként már eddig is az egyik legígéretesebb helynek volt tekinthető az idegen lét felfedezésére a Naprendszerünkben.
Korábban egy NASA űrszonda repült Enceladus-hoz, még 2011-ben és 2012-ben. Akkor arra jutottak, hogy víz, szén-dioxid, metán, ammónia és molekuláris hidrogén van a gyűjtött mintákban. De most a minták további elemzése azt mutatja, hogy más molekulák is jelen vannak.
A NASA Cassini küldetésének adatait elemző tudósok ugyanis világos megerősítését találtak annak, hogy a hidrogén-cianid molekula is jelen van. Sőt, arra vonatkozóan is bizonyítékot tártak fel, hogy a hold jeges külső héja alatt megbúvó óceán erőteljes kémiai energiaforrást rejt magában.
Az élet kulcsáról lehet szó
Az eredményeket december 14-én tették közzé az egyik legismertebb csillagászati folyóiratban. Jonah Peter, a Harvard Egyetem szakértője, aki a tanulmány első számú szerzője, a következőket mondta: „Munkánk további bizonyítékot szolgáltat arra vonatkozóan, hogy az Enceladus olyan molekuláknak ad otthon, amelyek kulcsszerepet játszanak az élet felépítésében is, valamint abban is, hogy ez az élet az anyagcsere-reakciókon keresztül fennmaradhasson.”
Hozzátette: „Nemcsak úgy tűnik, hogy az Enceladus megfelel a lakhatóság alapvető követelményeinek, de most már van egy elképzelésünk arról, hogyan milyen összetett biomolekulák képződhetnek ott, és milyen kémiai folyamatok lehetnek jelen. A hidrogén-cianid felfedezése különösen izgalmas volt, mert ez az élet eredetére vonatkozó legtöbb elmélet kiindulópontja.”
A tudományos bizonyosság érdekében természetesen próbálták megcáfolni a saját eredményeiket alternatív modellek tesztelésével, de csak egyre erősebbek lettek a bizonyítékok. Végül világossá vált, hogy a hidrogén-cianidra mindenképp szükség van.
Bár a tudósok még mindig nagyon messze vannak attól, hogy megerősítsék, hogy az Enceladus-on létezik élet, az új felfedezések lehetőséget biztosítanak bizonyos kémiai folyamatok laboratóriumi tesztelésére.
Tom Nordheim, a JPL bolygókutatója, a tanulmány társszerzője kifejtette: “Tanulmányunk azt mutatja, hogy bár a Cassini küldetése véget ért, megfigyelései továbbra is új betekintést nyújtanak a Szaturnuszra és holdjaira – többek között a rejtélyes Enceladus-ra.”
Címlapképünk illusztráció, forrás: Flickr
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van