2000 éves kínai bambuszcetlik titkát fejtették meg tudósok
A kínai Csinghua Egyetem tudósai megfejtettek öt bambuszcédulán rögzített dokumentumot, amelyek több mint 2000 évvel ezelőttről, a Hadakozó fejedelemségek korából származnak.
Egy múlt vasárnapi sajtótájékoztatón a szakértők kifejtették, hogy ez az öt, a Hadakozó fejedelemségek korából (i. e. 475-221) és a Csin-dinasztia idejéből (i. e. 221-206) származó sorozat “elveszett klasszikusok, amelyek nem találhatók meg a fennmaradt irodalomban”.
Az öt bambuszcédula új anyagot nyújt a Csin előtti időszak ceremóniájának, zenéjének és gondolkodásmódjának tanulmányozásához.
Két, rituálékról szóló dokumentumot találtunk, ami az első felfedezés a Csin-dinasztia előtti (Kr. e. 21 előtt) rituálékról szóló könyvek közül, amelyeket a Hadakozó fejedelemségek korának (Kr. e. 475-221) bambusz céduláin rögzítettek, és eddig még nem kerültek elő
– mondta Huang Dekuan, a Csinghua Egyetem feltárt dokumentumok tanulmányozásával és megőrzésével foglalkozó központjának igazgatója.
A legszembetűnőbb az első két rituális könyv, amelyeket egy kötetbe gyűjtöttek össze. Ezek egymást kiegészítő szövegek, derül ki az Arkeonews beszámolójából. Míg az előbbi a vacsora során a házigazdáknak és a fogadó személyzetnek az illemszabályait írja le, addig az utóbbi az ugyanezen ceremóniában részt vevők ügyintézői által alkalmazott eljárás részleteit rögzíti. addig az utóbbi az ugyanezen rítusban részt vevő ügyek intézői által alkalmazott eljárásokat rögzíti.
Túlbonyolították a kínai ceremóniákat?
Különösen a dokumentált rituális eljárás mutat nagy hasonlóságot a Gong shi dafu li, azaz Az Úrnak a nagy tisztségviselőkkel való bankettje című ceremóniával. A két szöveg korábban nem szerepelt a hadakozó fejedelemségek kéziratai között. Azonban nemcsak a korabeli rituális szövegek prototípusát őrzi, hanem az ősi Csu államban a nagy tisztek étkezési etikettjének néhány kulcsfontosságú jellemzőjét is feltárja, így értékes forrássá teszi őket a Csin előtti rituális rendszer és az ősi klasszikus Rítusok és zzertartások tanulmányozásához.
Az újonnan megfejtett dokumentumok között két zenei könyv is található, amelyek fontos anyagot szolgáltatnak Kína korai zeneelméleti rendszerének tanulmányozásához.
Az öt hagyományos kínai zenei hangjegy egy ötszög sarkaiba van írva, amely az Öt hang diagramjának középpontja. A gong hangjegy a pentagramma tetején található, a többi négy hangjegy pedig a másik négy sarokban, az óramutató járásával megegyezően. A zenei stílusnak két része van. az első a zenei hangok neveit sorolja fel, míg a második rész tartalma még értelmezésre vár.
A Félj az égtől és használd a testet egy tizenhét cédulából álló filozófiai dokumentum. Ez a könyv teljes tartalommal és hiányzó cédulák nélkül dokumentálja az Ég és az Ember kapcsolatát, és az emberi szubjektivitást.
A Csinghua Egyetem közel 2500 értékes bambusz cédulát őriz a Hadakozó fejedelemségek korából. Az egyetem kutatócsoportja 2008 óta gyűjti és tanulmányozza az ősi dokumentumokat. 2011 óta minden évben közzéteszik kutatási eredményeiket, és 13 kötetnyi éves jelentést adtak ki, amely a klasszikus és történelmi, politikai, csillagászati, matematikai és egyéb témájú összegyűjtött dokumentumokat tartalmazza.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van