I. Xerxész, a nagy perzsa király története
I. Xerxész vagy Khsajársá a perzsa és az egyetemes történelem félelmetes alakja. Xerxész Kr. e. 515-ben született I. Dareiosz és Atossza – II. Kurus király lánya – gyermekeként, neve pedig mélyen összefonódott az Akhaimenida, vagy más néven az Óperzsa Birodalommal.
A birodalom görögországi kiterjesztésével megbízva azonnali kihívásokkal nézett szembe. Lázadásokat kellett elfojtania Egyiptomban és Babilonban, ez utóbbi ráadásul jelentős stratégiai fontosságú város volt számukra, derül ki az Ancient Origins beszámolójából. Xerxész stratégiai éleslátásával gyorsan legyűrte az ellenállást és megszilárdította hatalmát. Uralkodásának csúcspontja a Görög városállamok elleni merész hadjáratában bontakozott ki Kr. e. 480-ban. Hatalmas hadsereggel büszkélkedve apja meg nem valósult ambícióit kívánta beteljesíteni.
A spártaiak elleni thermopülai csata azonban megmutatta a görögök fékezhetetlen szellemét, akik egy szűk hágón taktikai előnyüket kihasználva taktikai előnyre tettek szert. Az ezt követő tengeri ütközetekben a görögök ravaszsága döntő fontosságúnak bizonyult, és a szerencse végül elpártolt a perzsák királyától.
A Szúszába visszavonuló Xerxész a birodalomépítési projektekre összpontosított, és súlyosan megadóztatta a tartományokat. A gazdasági terhek miatti sérelmek hozzájárultak a bizonytalan megítélésének kialakulásához, amelynek köszönhetően Kr. e. 465-ben meggyilkolták. Xerxész öröksége, amelyet a görög beszámolók bemocskoltak, remekül kifejezi az ókori perzsa birodalom hatalom- és becsvágyát.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Nem múlt el a veszélyhelyzet a parajdi sóbánya körül
Trump arra bíztatta Oroszországot, hogy támadja meg a NATO-t
Egészen furcsa a Szaturnusz egyik legnagyobb holdja, amely törmeléket gyűjt egy másiktól
Leonardo da Vincinek 6, ma is élő rokona lehet egy új kutatás szerint
Lavrov szerint az oroszoknak nem lenne hasznuk a fegyverszünetből, így nem mennek bele
Hortobágyi vadlovak mentik meg a kazahsztáni sztyeppét