Megfejtették az első görög szót a herculaneumi tekercsekből
A mesterséges intelligencia egy ógörög szót olvasott ki a Kr.u. 79-ben a Vezúv által megrongált szövegből, ami fontos mérföldkő a herculaneumi tekercsek megfejtésében.
A görög “πορφύραc” szó, amely magyarra fordítva “tyriai”, gazdag kulturális jelentést hordoz a királyi hatalommal és befolyással kapcsolatban. A több mint 1800 darab tekercs a feltételezések szerint a Kr. e. első és második századból származó fontos filozófiai és irodalmi műveket tartalmazza. Elszenesedett és törékeny állapotuk azonban komoly akadálya megfejtésüknek, írja a Greek Reporter.
A technológia közelmúltbeli fejlődése, különösen a mesterséges intelligencia és a fejlett számítástechnikai képességek megjelenése azonban végre lehetőséget nyitott ezen emlékek megfejtésére.
For the first time in more than 2,000 years, text has been read from part of the still-closed Herculaneum scrolls.
The technical approach that helped recover the writing was developed by @ukyengineering professor Brent Seales and his team. 👏
The Herculaneum scrolls are among… pic.twitter.com/97NRTUwUkI
— University of Kentucky (@universityofky) October 12, 2023
A szó megértése a Vesuvius Challenge-nek hála vált lehetővé, amelynek célja a dekódolási folyamat felgyorsítása volt. A Szilícium-völgyi kutatók és befektetők konzorciuma által vezetett projekt arra ösztönzi a résztvevőket, hogy fejlett gépi tanulási technikák segítségével fejtsék meg a tekercseket.
Megvan az első szó, de milyen gyorsan követi majd a többi?
Az év elején indított Vesuvius Challenge nemrégiben egy amerikai egyetemi hallgatót és egy egyiptomi végzős hallgatót jutalmazott Németországban. Luke Farritor és Youssef Nader 13,8, illetve 3,4 millió forint értékű pénzjutalmat kapott. Mindketten egymástól függetlenül azonosították a “πορφύραc” szót egyetlen, jól megőrződött tekercsdarabról. Ezen kívül a kutatók további betűket is feltártak az elöregedett kéziratból.
A csaknem 242 millió forintos fődíjért azonban tovább folytatódik a verseny, miközben a résztvevők arra törekednek, hogy 2023 végéig négy jelentős szövegrészletet tárjanak fel a tekercsekből. Minden egyes szakasznak legalább 140 olvasható karakterből kell állnia.
A herculaneumi tekercseket 1752-ben fedezték fel a Pompeii közelében lévő, azonos nevű ókori város romjai között, és komoly kihívás elé állítják a történészeket. Az elszenesedett ereklyék törékeny volta jelentős akadállyá vált, ami számos sikertelen kísérletet eredményezett tartalmuk elolvasására. A 18. és 19. században alkalmazott kiemelési és feltárási módszerek számos ilyen felbecsülhetetlen értékű dokumentumban helyrehozhatatlan károkat okoztak.
Ráadásul a tekercsek szénalapú tintája, amely emberi szemmel megkülönböztethetetlen az elszenesedett papirusztól, tovább bonyolította a megfejtési folyamatot. A nagy felbontású szkenneléssel és egy finomra hangolt gépi tanulási modellel azonban a kutatók képesek voltak felismerni a tinta és a papiruszszálak kölcsönhatásának finom különbségeit, így lehetővé vált a rejtett szövegek felismerése.
A Vesuvius Challenge csapata számos 3D-s röntgenfelvételt tett közzé két tekercsről és három papirusztöredékről. Emellett bemutattak egy mesterséges intelligenciaprogramot, amelyet a tekercsek írásjegyeinek értelmezésére szabtak, felhasználva a papirusz összetételén okozott finom változásokat, amiket a tinta hagyott rajta.
A lepecsételt tekercsek a párizsi Institut de France gyűjteményének darabjai. A villa könyvtárának egy részét képezik, amely valószínűleg Lucius Calpurnius Piso Caesoninus, Julius Caesar apósának a tulajdonában volt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon