Szülés közben halt meg egy ókori egyiptomi nő, a múmiájában találták meg ikreit
Az ókori Egyiptomban szülés közben elhunyt fiatal lány mumifikálódott maradványait elemezték a kutatók, és kiderült, hogy a fiatal leendő anya éppen ikreket szült, amikor elhunyt. Sajnos a vajúdás negatív fordulatot vett, amikor az első baba feje beszorult a szülőcsatornába, ami mindkét csecsemő és az anya halálához vezetett.
Az International Journal of Osteoarchaeology című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a fiatal nőt, aki halálakor 14-17 éves lehetett, eredetileg 1908-ban ásták ki az egyiptomi Kharga-oázis El Bagawat temetőjében. Az akkori feljegyzésekből kiderül, hogy a nő lábai között magzatot és méhlepényt találtak, amiből arra lehetett következtetni, hogy szülészeti komplikációk miatt halt meg, írja az IFLScience.
Több mint egy évszázad után egy új tanulmány szerzői CT vizsgálatokat végeztek a múmián, hogy pontosan megállapítsák, mi lehetett a halál oka. Meglepetésükre a felvételek egy második magzat jelenlétét mutatták ki a nő mellüregében, ami arra utal, hogy a nő ikrekkel volt terhes.
Rossz jel volt az ikerterhesség az ókori Egyiptomban
További megdöbbentő felfedezések következtek, amikor a kutatók észrevették, hogy a nő lábai közé helyezett csecsemőnek hiányzik a feje. Azonban rövidesen rájöttek, hogy a baba feje még mindig az anya medencéjében volt, ami arra engedte őket következtetni, hogy a születése során vesztette el.
A legvalószínűbb magyarázat a tragikus végkifejletre az, hogy a baba farfekvéses helyzetben született volna meg, vagyis lábbal előre indult az élet felé. A farfekvéses szülés során pedig köztudottan gyakoriak az életveszélyes helyzetek.
A tanulmány szerzői szerint ez ritka esetekben “traumás magzati lefejezéshez” vezethet, és ez a példa egyike ezeknek a szörnyű eseteknek. “A halál oka a magzat fejének a szülőcsatornába való beszorulása a magzat farfekvéses elhelyezkedése miatt” – állapítják meg.
Ami a második magzatot illeti, a kutatók azt gyanítják, hogy a balzsamozók nem tudták, hogy a nő ikrekkel terhes, és ezért egyszerűen nem távolították el a testéből, mielőtt mumifikálták volna. Ahogy a múmia rekeszizma feloldódott, a meg nem született magzat a méhből a mellüregbe kerülhetett.
Az anya és gyermekei születéskori vizsgálata újra megerősíti, hogy a terhesség, a vajúdás és a szülés mennyire veszélyes volt, különösen ebben az időszakban
– írják a tanulmány szerzői. Az ikerszülést rendkívül nemkívánatosnak tartották az ókori Egyiptomban, és gyakran varázslatokkal és varázsigékkel védekeztek ellene.
Az egyik ilyen varázsige, amelyet egy ősi papiruszon, az úgynevezett orákulumos amuletikus dekrétumon találtak, kiemeli ezt az ikerszüléstől való félelmet, és kimondja, hogy “megóvjuk őt a Hórusz-szüléstől, a szabálytalan szüléstől és az ikerszüléstől”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van