Szinte hibátlan állapotban maradt fenn egy dinoszaurusz embriója a tojásában
Egy hihetetlenül ritka, teljesen tagolt dinoszaurusz embriót találtak egy megkövesedett tojásban, amely több mint egy évtizede porosodott egy kínai múzeum raktárában. A 66 és 72 millió év közöttire becsült, meg nem született példány hihetetlen kapcsolatot tár fel a dinoszauruszok és a modern madarak között.
Az oviraptoroszauruszok néven ismert tollas, fogatlan theropodák csoportjába tartozó, még ki nem kelt lény a becslések szerint körülbelül 27 centiméter hosszú lehet. Ez az első olyan dinoszauruszembrió, amely a mai madárembriókra jellemző testtartást mutat, írja az IFLScience.
Röviddel a kikelés előtt a modern madarak egy sor manővert hajtanak végre, amelyet gyűrkőzésnek neveznek. Ez a test görbítésével és a fej szárny alá hajtásával jár. Ennek a viselkedésnek az evolúciós eredete azonban eddig ismeretlen maradt.
A felfedezésükről egy 2021-es tanulmányban beszámoló szerzők kifejtik, hogy az általuk talált példányt – becenevén Jingliang bébi – úgy találták, hogy a feje “a testtől hasrafelé, a lábak mindkét oldalon, a háta pedig a tojás tompa része mentén görbült”. Ilyen testtartást “korábban nem láttunk nem röpképes dinoszaurusz esetében, de emlékeztet egy késői stádiumú modern madárembrióra.”
Úgy gondolják, hogy a bebújás létfontosságú szerepet játszik a madarak kikelési folyamatában, és azok, amelyek nem veszik fel ezt a testhelyzetet, sokkal kisebb eséllyel élik túl a tojásból való kiszabadulásukat. Az, hogy Jingliang a jelek szerint ugyanezt a pózt vette fel, arra utal, hogy a jelenség először a modern madarak theropoda őseinél alakulhatott ki.
Ez a kis születés előtti dinoszaurusz pont úgy néz ki, mint egy tojásban összegömbölyödött madárbaba, ami újabb bizonyíték arra, hogy számos, a mai madarakra jellemző tulajdonság először dinoszaurusz őseiknél fejlődött ki
– reagált a lenyűgöző felfedezésre a tanulmány szerzője, Steve Brusatte professzor.
A Yingliang Stone Természetrajzi Múzeumban található maradvány a valaha talált legteljesebb dinoszaurusz embriók közé tartozik, így a kutatóknak ritka lehetőségük nyílik egy ép theropoda bébi megtekintésére.
Mivel azonban ez az egyetlen példány a maga nemében, a tanulmány szerzői elismerik, hogy megfigyeléseikből nem lehet határozott következtetéseket levonni a dinoszauruszembriók természetéről, és hogy még több ilyen fosszíliát kell tanulmányozni, mielőtt bármilyen hipotézis megerősíthető lenne.
Mindazonáltal arra a következtetésre jutottak, hogy “ez az új, kivételes fosszilis embrió arra utal, hogy néhány korai fejlődési viselkedés, amelyet gyakran csak a madaraknak tulajdonítanak, mélyebben gyökerezhet a theropodák vonalában”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon