Ez a különbség a mi és a neandervölgyiek agya között
Az anatómiailag modern ember, a Homo sapiens megjelenése sorsfordító pillanatot jelentett az emberi evolúcióban, és egyúttal kihívást is a paleoantropológusok számára. Körülbelül 100 ezer évvel ezelőtt megjelent az ember egy titokzatos alfaja, amely hirtelen kreativitást és kognitív fejlődést mutatott.
Elődeiktől eltérően ezek a modern emberek kifinomult szerszámokat használtak, művészi kifejezésmódról tettek tanúbizonyságot barlangrajzok és szobrok formájában, valamint összetett spirituális hitrendszereket alkottak meg. A legújabb kutatások ennek az ugrásnak a neurológiai aspektusát vizsgálják. Egy bizonyos, csak a modern emberre jellemző fehérje, a tktl1 pedig döntő szerepet játszik ebben, írja az Ancient Origins. Ez a fehérje, amely egyetlen aminosavval különbözik a neandervölgyiekétől, fokozott neurontermelést indít el a neocortex, azaz az új agykéreg fejlődő homloklebenyében.
Agyi organoid vizsgálatok kimutatták, hogy ez a genetikai különbség fokozza a zsírsavszintézist és serkenti az idegsejtek szaporításához létfontosságú útvonalakat. Ez a körülbelül 75 ezer évvel ezelőtt bekövetkezett genetikai mutáció valószínűleg hozzájárult a modern ember hirtelen jött kognitív előnyeihez. Az agysejtek növekedése, különösen a homloklebenyben, befolyásolta a kognitív képességeket, ami megkülönböztette őket a neandervölgyiektől.
Az adaptív introgresszió elmélete szerint az előnyös DNS a kereszteződések révén öröklődik, ez pedig hihető magyarázatot kínál erre a gyors evolúciós váltásra. Az első modern embereket övező rejtély egyre világosabbá válik, ahogy a tudomány feltárja kognitív ugrásuk mértékét, betekintést nyújtva az emberi evolúció történetébe.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe