Így néz ki egy teljes nap a Marson
November 8-án a NASA Curiosity Roverje szüneteltette tudományos munkáját, és csak nézte a napot a Marson. A rover a fekete-fehér, veszélyt jelző kameráival (Hazcam) egy 12 órás időszakot figyelt a bolygó felszínén, miközben a Nap árnyékot vetett a marsi tájra.
Azért erre a napra esett a választás, mert a Marson napkonjukció van, amikor a Nap zavarja a kommunikációt a vörös bolygóval, ami azt jelenti, hogy a rover nem barangol. Az időzített felvétel 25 képkockát tartalmaz az elülső és a hátsó kameráról, számolt be a Universe Today.
Amikor a rover egy helyben marad, a NASA szerint napóraként is megállja a helyét. Az alábbi videón látható, hogyan mozog a Nap és az árnyékok a Curiosity-n és a környező kilátóhelyeken. Ez az első alkalom, hogy a kamerák 12 órányi képet rögzítettek egy napról a Marson.
A rover csapata a Földön azt az utasítást küldte, hogy az időzített videókat közvetlenül a marsi napkonjunkció kezdete előtt rögzítsék, mivel ilyenkor a Nap plazmája zavarja a Föld és a Mars közötti kommunikációt. Bár nem szakadt meg teljesen a kapcsolat, a több hetes potenciális rádiózavar ideje alatt nem küldtek komplex utasításokat.
Hey look – I’m a sundial!
Ok, not exactly, but I did get a sol to enjoy my surroundings. During solar conjunction, I used my hazard cameras to study the Martian weather and dust.
As this Earth year comes to an end, I hope you’ll take the time to soak in what’s around you. pic.twitter.com/eCQAcVtT1L
— Curiosity Rover (@MarsCuriosity) December 28, 2023
Mennyire működne jól a saját 12 éves kameránk?
Ezeket a kamerékat általában a sziklák, lejtők és egyéb veszélyek észlelésére használják, amelyeken való áthaladás kockázatos lehet a rover számára. Mivel a Curiosity nem végzett más tudományos tevékenységet, a csapat azt remélte, hogy ezek segítségével rögzíthetnek egy napot a Marson. Így talán képesek lesznek olyan felhőket vagy porördögöket megörökíteni, amelyek többet elárulhatnak a vörös bolygó időjárásáról. Aznap azonban viszonylag enyhe időjárás volt, így a videón nem látszanak szokatlan jelenségek.
A kamerák automatikus expozíciós algoritmussal rendelkeznek, hogy kezelni tudják a napfény változó mennyiségét a nap különböző szakaszaiban. A Twitteren közzétett videó a nap első részét mutatja, az elülső kamerával készült képekkel. A kilátás délkeleti irányba néz a Gediz Vallis, a Sharp-hegyen található völgy mentén. A Curiosity 2014 óta mászik fel a Gale-kráterben fekvő, 5 kilométer magas hegy lábához.
Napfelkeltekor a rover kétméteres robotkarjának árnyéka balra mozdul, és a Curiosity első kerekei a képkocka mindkét oldalán előbukkannak a sötétségből. Balra látható a robotkar vállára szerelt kör alakú kalibrációs céltábla is. A mérnökök a céltáblát az alfa-röntgenspektrométer pontosságának tesztelésére használják, amely műszer a Mars-felszínen található kémiai elemek kimutatására szolgál.
A NASA szerint a képek pöttyös megjelenése, amely különösen a hátsó kamera videóján szembetűnő, a lencsékre rakódott 11 évnyi marsi pornak köszönhető. A fenti képen látható, hogy a por a rover számos részén megtelepedett.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon