A legnagyobb természeti katasztrófák hozhatják a gyémántokat a földfelszínre
A természet mindig tartogat meglepetéseket, és most sincs ez másképp. Egy új kutatás szerint “gyémántforrások” lövellnek fel a Föld felszínére nagy geológiai események részeként.
Thomas Gernon, a Southamptoni Egyetem föld- és éghajlatkutató professzora által végzett kutatás szerint a szuperkontinensek felbomlása a Föld magjának mélyéről lövellheti fel a gyémántokat, számol be az Indy100.
A gyémántok mintegy 150 kilométerrel a föld alatt keletkeznek, és a kimberlites kitörések által lövellnek felfelé, amelyek akár az óránként 133 kilométeres sebességet is elérhetik, hatalmas robbanásokat előídézve a felszínen, állapította meg a Nature című szaklapban közzétett kutatás.
Gernon és csapata megvizsgálta ezeket a kimberliteket, és megállapították, hogy a kitörésekre rendszeresen 22 millió és 30 millió év között kerül sor, miután a lemezek elkezdenek széthúzódni. Az egyik eset, amelyre a kutatásban rámutattak, körülbelül 25 millió évvel azután történt, hogy a Gondwana szuperkontinens elkezdett szétesni a mai Afrika és Dél-Amerika területén.
A lemezek széthúzódása azt eredményezi, hogy a felső köpeny és az alsó kéreg kőzetrétegei közötti viszonylagos rend megszűnik, ami instabilitást okoz, és végül kitöréshez vezet.
Ez azt is eredményezi, hogy a kőzet, a víz és a szén-dioxid egyesül az olyan ásványi anyagokkal, mint a gyémánt, amelyek robbanásszerűen indulnak meg a Föld felszíne felé. A kutatók pedig remélik, hogy munkájuk segíthet a feltáratlan gyémántlelőhelyek felkutatásában.
Gernon elmondta:
A gyémántok több százmillió vagy akár milliárd éve ülnek a kontinensek alján. Kell lennie valamilyen ingernek, ami hirtelen hajtja őket, mert ezek a kitörések maguk is nagyon erősek, nagyon robbanásszerűek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?