Hamarosan ‘elpusztulhatnak’ a Hold erőforrásai
A NASA a héten induló Peregrine küldetéssel ismét a Hold felderítésére törekedne, de a szervezetet figyelmeztették, hogy annak erőforrásai veszélyben vannak.
Az elkövetkező években rengeteg szondát küldenek a felszínre, mivel az érdekelt felek versengeni fognak az erőforrások feletti ellenőrzésért, derül ki az Indy100 beszámolójából.
A NASA és más csillagászok azonban arra figyelmeztettek, hogy a Hold erőforrásainak kiaknázása hosszú távon komoly hatással lehet a fontos tudományos kutatásokra. Martin Elvis, a Harvard & Smithsonian Asztrofizikai Központ munkatársa az Observernek elmondta, hogy “a kérdés sürgőssé vált”.
Most kell cselekednünk, mert a ma meghozott döntések meghatározzák a Holdon való jövőbeni viselkedésünket.
A gondolatot Richard Green csillagász professzor, az Arizonai Egyetem munkatársa is osztja. Szerinte nem a holdbázisok építését kell megakadályozni. Azonban csak egy maroknyi ígéretes helyszín van ott, és ezek közül néhány szinte felbecsülhetetlen értékkel bír a tudomány szempontjából. Nagyon-nagyon óvatosnak kell lennünk, hogy hová építjük majd a bányáinkat és bázisainkat.
Green ehhez hozzátette, hogy “az a baj, hogy az ENSZ-szerződések módosítása hosszú időbe telik, ezért most kell cselekednünk, ha nemzetközi megállapodásokkal akarjuk védeni a Hold egyedülálló tudományos jellemzőit, és biztosítani, hogy azok ne pusztuljanak el meggondolatlanságból fakadó kiaknázás miatt.”
Hétfőn, azaz január 8-án egy magánépítésű amerikai leszállóegység landol a Holdon. A pittsburghi székhelyű Astrobotic vállalat által kifejlesztett “Peregrine” leszállóegység lenne az első kereskedelmi küldetés, amely sikeresen landol a Hold felszínén, és az első amerikai támogatású küldetés több mint 50 éve, az Apollo-projekt befejezése óta.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon