Borzalmas véget ért a felfoghatatlan állatkísérlet, nem bírta ki az elefánt szervezete a rengeteg kábítószert.
Tragikus sorsra jutott az elefánt, amely a világ legnagyobb LSD-dózisát kapta a CIA tudósaitól, írja a Daily Star.
Gondolkoztál már azon, hogy mi történne, ha egy elefántnak hatalmas adag LSD-t adnál? Valószínűleg nem, de két pszichiáter pontosan erre volt kíváncsi 1962-ben, és a dolog nagyon rosszul sült el.
Tusko, egy 14 éves indiai elefánt az oklahomai városi állatkert sztárja volt, egészen a tragikus kísérletig. A kutatók bizarr ötlete az volt, hogy 297 milligramm pszichedelikus kábítószert fecskendeztek be a jobb fenekébe, ami 3000-szerese a normál emberi, rekreációs célú dózisnak.
A kísérletet Dr. Louis Joylon West és Dr. Chester M. Pierce pszichiáterek, valamint az állatkert igazgatója, Warren Thomas végezték. A Guinness Rekordok Könyve által egyszerűen csak “gonosz tudósnak” nevezett Dr. West hírhedt volt a CIA elmekontroll programjában való részvétele miatt is, amely 1953-ban kezdődött és 1973-ban ért véget.
Az illegális emberkísérleti program célja az volt, hogy azonosítsa az emberi viselkedés szabályozásának módjait, és kábítószer-használattal, agymosással, elektrosokk-terápiával, valamint kínzással kényszerítsék ki a vallomásokat.
Gyakorlatilag kivégeztek egy elefántot
De Dr. West nem csak embereken akart LSD-kísérleteket végezni. A rekorddózisú LSD beadásával állítólag egy speciális állapotot akartak előidézni az elefántnál, amely a tesztoszteronszint emelkedése miatt agresszióval jár.
Már az sem világos, hogy ez az egész miért érdekelte a pszichiátereket, de a kísérlet ráadásul nem is hozta meg azt az eredményt, amit reméltek, hanem tragikus fordulatot vett. Mindössze öt perccel azután, hogy Tusko megkapta az LSD-injekciót, trombitált egyet, és összeesett.
Ezután rohamot kapott, hevesen remegni kezdett, pupillái kitágultak, lábai megmerevedtek, elharapta a nyelvét, és alig tudott lélegezni. Az elefánt megnyugtatása érdekében az orvosok nagy adag antipszichotikumot, promazin-hidrokloridot, valamint nyugtató-altató hatású pentobarbitál-nátriumot adtak be neki.
De a gyógyszerek nem segítettek, szűk két órával az LSD injekció beadása után Tusko elpusztult. West és Pierce egészen döbbenetes következtetésre jutott az esetről beszámoló tanulmányában: “Úgy tűnik, az elefánt nagyon érzékeny az LSD hatásaira. Ez a megállapítás értékesnek bizonyulhat az afrikai elefántszabályozási munkában.”
Egyes kutatók azt feltételezték, hogy Tusko halála azért következett be, mert a pszichiáterek az agy súlya helyett a testsúlyával arányosan növelték az adagot, és nem vették figyelembe az anyagcsere sebességét. Mások azonban azt feltételezték, hogy halálát valójában nem egyedül az LSD okozta, hanem a rohama alatt beadott gyógyszerek kombinációja.
Ennek bizonyítására Ronald K. Siegel pszichofarmakológus megismételte a kísérletet két elefánton 1984-ben. Ő az elefántok LSD-dózisát testsúlyuk arányában növelte, de injekció helyett az ivóvízhez keverte azt. Mindkét elefánt túlélte, bár abnormális viselkedést mutattak, és órákon keresztül szélsőségesen izgatottak voltak.
Címlapképünk illusztráció, forrás: Flickr/daryl_mitchell
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A brit uralkodók szenvedélyes titkai: Utazás a királyi hálószobákban
A heroin eredetileg köhögéscsillapító gyógyszernek készült
1962-ben kitört a nevetés járvány Tanganyikában
Hogyan maradhatott ez a 2600 éves emberi agy szinte hibátlan állapotban?
Az óceánoknak is van saját időjárásuk, de nemcsak a hullámok habjai felett
Az Antarktisz elveszett emberei: Egy lezuhant amerikai repülő története