XIV. Lajos titkos kódnyelve évszázadokon keresztül összezavarta a kutatókat
A 17. századi Franciaország titkai között ott van egy figyelemre méltó kriptográfiai rendszer, a Nagy Rejtjel, amely XIV. Lajos francia uralkodó kódjává vált. A zseniális rejtjelezés mögött Antoine és Bonaventure Rossignol állt, két testvér, akiket kivételes rejtjelezési képességeikről ismertek el.
Az 1643-tól 1715-ig Franciaországot uraló Napkirály királyi kriptológusnak nevezte ki őket, a Rossignol testvérek pedig kifejlesztették a Nagy Rejtjelet, hogy megvédjék a kényes diplomáciai és katonai kommunikációt a kíváncsi szemektől, írja az Ancient Origins.
A Rossignol testvérek olyan családból származtak, amely a kriptográfia terén való kivételes jártasságáról volt híres. A családra a királyiak először akkor figyeltek fel, amikor egy Rossignol nevű fiatal matematikusnak sikerült megfejtenie egy hugenotta rejtjelet Réalmont 1626-os ostroma során, ami után a hugenották megadták magukat.
Ez hívta fel rá XIII. Lajos főminiszterének, Richelieu bíborosnak a figyelmét, aki felismerte a kriptológusok diplomáciai és hírszerzési célú értékét. Halálos ágyán XIII. Lajos állítólag azt nyilatkozta, hogy Rossignol
a legszükségesebb az állam számára.
XIV. Lajos korában Antoine Rossignol és fia, Bonaventure folytatta a család kriptológiai hagyományait. Gyakran a király versailles-i dolgozószobája mellett dolgozva fejlesztették ki XIV. Lajos kódjelét. Ez óriási befolyással bíró pozícióba juttatta őket, mivel ők vezették azt, ami a Cabinet noir, a híres francia Fekete Kamara néven vált ismertté, és amely nemzetközi kifejezéssé vált minden kódoló iroda számára.
A Rossignol testvérek Nagy Rejtjele homofonikus – vagyis azonos hangzású – és poligráfikus – több szimbólum jut minden egyes betűre – elemek kombinációját alkalmazta, ami miatt rendkívül összetetté volt. A hagyományos betűk helyett a kód különböző szimbólumokkal és formákkal helyettesítette a különböző hangokat, ami még bonyolultabbá tette a rendszert. Ez a részletes felépítés gyakorlatilag megfejthetetlenné tette a kódot a korabeli kódfejtők számára.
A Nagy Rejtjel évszázadokon át a titoktartás áthatolhatatlan erődítménye volt, amely még a legügyesebb kódfejtőket is megfogta. A rejtély azonban a 19. század végén megoldódni kezdett, amikor Étienne Bazeries, a francia hadsereg kriptográfia iránt érdeklődő tisztje nekilátott a kihívásnak.
Három évnyi fáradhatatlan erőfeszítés után Bazeries az 1890-es évek elején sikeresen feltörte a Nagy Rejtjelet, felfedve annak belső működését és megfejtve a bonyolult mintákban rejlő titkokat. Eredménye úttörő pillanatot jelentett a kódfejtés történetében.
A Nagy Rejtjel feltörése példátlan hozzáférést biztosított a francia uralkodók, diplomaták és katonai vezetők bizalmas kommunikációjához. A lehallgatott információk fontosnak bizonyultak a 17. századi Európa geopolitikai viszonyainak megértéséhez, és fényt derítettek az európai hatalmak közötti valódi kapcsolatokra.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm