‘Miért ég a Nap, ha nincs oxigén a világűrben?’
Bár az univerzummal kapcsolatos bonyolult kérdésekből nincs hiány, néha azért el kell oszlatni a tévhiteket. Íme a válasz egy olyan kérdésre, amelyet az emberek újra és újra feltesznek az interneten: “Ha nincs oxigén az űrben, akkor hogyan ég a Nap?”
Először is, van molekuláris oxigén az űrben, csak nagyon kevés. Molekuláris formában néhány helyen találták meg, többek között az Orion-ködben és a Rho Ophiuchi-felhőben, valamint a Markarian 231 nevű galaxisban. Még az Orion-ködben is kevés van belőle, és biztosan nem ez az oka annak, hogy a Nap “ég”. Ugyanis nem ég.
A Föld az egyetlen hely a Naprendszerünkben, ahol tudjuk, hogy van tűz. Valójában ez az egyetlen hely a világegyetemben, a csillagokat is beleértve. ahol biztosan tudjuk, hogy létezik tűz.
A Nap nem egy hatalmas tűzgolyó
A tűzhöz szabad légköri oxigénre van szükség. Enélkül az égés egyszerűen nem megy végbe, és a tartós égéshez a kísérletek azt mutatják, hogy körülbelül 16 százalékos O2-tartalomra van szükség a légkörben.
Annak ellenére, hogy a világegyetemben a hélium és a hidrogén után a harmadik leggyakoribb elem, szabad molekuláris oxigént csak a Földön találtak bőséges mennyiségben, ahol a légkörünk 21 százalékban tartalmaz oxigént.
A Nap az atomok számát tekintve 91 százalékban hidrogénből és 8,9 százalékban héliumból, tömegét tekintve pedig mintegy 70,6 százalékban hidrogénből és 27,4 százalékban héliumból áll. Ezek az arányok nem sok helyet hagynak az oxigén jelenlétének, így a tűz fenntartása sem lehetséges. Ehelyett a hőt és a fényt a magfúzió hozza létre.
“A Nap hatalmas tömegét a gravitációs vonzás tartja össze, ami hatalmas nyomást és hőmérsékletet eredményez a magjában” – magyarázza a NASA.
A magban a hőmérséklet körülbelül 15 millió Celsius-fok, ami elegendő a termonukleáris fúzió fenntartásához. Ez egy olyan folyamat, amelynek során az atomok nagyobb atomokká egyesülnek, és eközben elképesztő mennyiségű energia szabadul fel. A Nap magjában a hidrogénatomok héliummá olvadnak össze.
Ez az, ami a Nap hőjét és fényét termeli. De ha a Nap nem ég, és az űr vákuum, akkor hogyan érezzük a Nap hőjét a Földön?
Mivel az űr majdnem teljes vákuumában kevesebb részecskével lehet kölcsönhatásba lépni, nincs elég anyag a sugárzás útján történő felmelegítéshez. A Földön érzékelhető hő nem a Napból származó közvetlen hőenergia, hanem a Napból kibocsátott napsugárzás (az elektromágneses spektrum hullámai, beleértve a látható fényt is) és a Földön lévő részecskék kölcsönhatásának eredménye.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon