Egy mérföldkőnek számító választáson William Lai Csing-te, a Tajvant kormányzó Demokratikus Progresszív Párt (DPP) képviselője került ki győztesen. Mindezt a saját területének tekintő Kína határozott figyelmeztetései ellenére sikerült elérnie. Lai győzelme nem jó hír Peking számára. Mivel a DPP nem igazodik Peking nézeteihez, Kína kijelentette, hogy a szavazás “nem fogja akadályozni Kína újraegyesítését”.
Az elnökválasztási versenyben háromfős verseny alakult ki William Lai Csing-te jelenlegi alelnök, a konzervatív Kuomintang (KMT) Hou Yu-ih, és a 2019-ben alapított Tajvani Néppárt (TPP) volt tajpeji polgármestere, Ko Wen-je között. Lai a szavazatok 40,1 százalékát szerezte meg, megelőzve Hou 33,5 százalékát, ami Hou vereségének elismeréséhez vezetett.
Kína, amely Tajvanra szakadár tartományként tekint, határozottan ellenez minden függetlenségi lépést. A mostani választási eredmény várhatóan tovább fogja feszíteni a Tajvan és Kína közötti kapcsolatokat. A tajvani választások nemzetközi jelentőséggel bírnak a sziget vitatott politikai státusza miatt. Annak ellenére, hogy Tajvan az 1940-es évek óta de facto független állam, Kína továbbra is fenntartja igényeit a szigetország területei felett.
A választás kelet és nyugat között
A pekingi Tajvanügyi Hivatal szóvivője, Csen Binhua reagált Lai győzelmére, és kijelentette, hogy “Tajvan Kína Tajvanja”. Kína megerősítette elkötelezettségét az egy Kína elve mellett, és határozottan ellenezte a “tajvani függetlenséget” vagy a külföldi beavatkozást elősegítő tevékenységeket. A nyilatkozat hangsúlyozta Kína megingathatatlan álláspontját Tajvannak az anyaországgal való “elkerülhetetlen” újraegyesítése mellett — írja az Al Jazeera.
Győzelmi beszédében Lai köszönetet mondott a tajvani népnek, amiért a demokráciát választotta az önkényuralom helyett. Reményét fejezte ki, hogy visszatérnek az “egészséges és rendezett” kapcsolatok Kínával, és hangsúlyozta a méltóságon és egyenlőségen alapuló tárgyalások fontosságát. Lai kiemelte továbbá, hogy sikeresen ellenállt a választásokat befolyásoló külső tényezőknek, ami nyilvánvaló utalás volt arra, hogy Kína megpróbálta befolyásolni a választások eredményét.
A tajvani választások felkeltették a nemzetközi megfigyelők, köztük az Egyesült Államok figyelmét. A Biden-kormányzat aggodalmát fejezte ki a Pekinggel való konfliktus fokozódása miatt, különösen annak fényében, hogy Kína határozottan ellenezte Lai jelöltségét. A DPP, amely az elmúlt nyolc évben Tsai Ing-wen elnök vezetésével volt hatalmon, bonyolult kapcsolatokat ápolt Pekinggel. Lai győzelme további diplomáciai kihívások elé állítja az országot.
Bár az Egyesült Államok továbbra sem támogatja Tajvan függetlenségét hivatalosan, az elnökválasztást aggodalommal követték. A választás gyakorlatilag választás volt Washington és Peking között, de Tajvan népe inkább az eddig járt út mellett döntött. A szigetország geopolitikai helyzete ezáltal változatlan marad, és ugyanazt azokra a tendenciákra számíthatunk, amelyeknek eddig is tanúi lehettünk.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban