Az internet mára dinamikus térré fejlődött, ahol a felhasználók multimédiás tartalmak sokaságához férhetnek hozzá, de ez nem volt mindig így. A fordulópont 1993 őszén következett be az XCoffee megszületésével, egy olyan projekttel, amely egy hétköznapi probléma szerény megoldásának indult, de végül forradalmasította az online világgal való interakcióinkat.
A világháló kezdeti napjaiban a felhasználókat statikus, szöveges oldalak fogadták, amelyek csak korlátozottan kínáltak szórakozás lehetőségeket. Az XCoffee gyökerei a Cambridge-i Egyetem Számítástechnikai Laborjának „trójai szobájában” gyökereztek 1991-ben, amikor a világháló még gyerekcipőben járt. A társalkotó Quentin Stafford-Fraser és kollégáinak nem volt sok pénzük, így csak egy kávéfőzőre futotta nekik. Ezt kellett megosztaniuk egymás között. Sokszor meg kellett küzdeniük a frissen főzött kávéért, hiszen az sosem maradt meg sokáig.
Stafford-Fraser zseniális ötlete az volt, hogy a folyosón felállított egy használaton kívüli videokamerát, amelyet a kávéfőzőre irányított. Ezt egy számítógéphez, konkrétan egy Acorn Archimedeshez csatlakoztatták. Paul Jardetzky kollégával együttműködve kifejlesztettek egy szerverprogramot, amely néhány másodpercenként képeket készített a kávéskannáról, és egy kliensprogramot, amely ezeket a képeket ikon méretű élő közvetítésként jelenítette meg a felhasználók képernyőjén. A cél egyszerű volt: valós időben tájékoztatni a Computer Lab tagjait a kávé mennyiségéről.
Kávé figyeléstől az élő adásig
Az XCoffee kezdetben a helyi tudományos közösséget szolgálta ki, de minden megváltozott a képmegjelenítő webböngészők 1993-as megjelenésével. A program, amely immár a világ első streaming webkamerája volt, globális figyelmet kapott, és a Cambridge Computer Lab határain túl is magával ragadta a közönséget. Nézők milliói kapcsolódtak be, hogy tanúi legyenek a kávé készülésének.
Az XCoffee megnyitotta az utat az élő közvetítés felé, amely mára mindenütt jelen van a mai online világban. Stafford-Fraser utódai feltámasztották a rendszert, egy új képkockafelvevővel fejlesztették tovább, és a képeket a világhálón is elérhetővé tették. 2001-re az XCoffee több millió megtekintést ért el, mielőtt végleg megszűnt a kávé készülésének élőadása.
Az XCoffee története azt bizonyítja, hogy az innováció milyen váratlan módon, látszólag hétköznapi körülményekből is születhet. Egyetlen kávéskannából egy egyetemi folyosón egy technológiai csoda született, amely meghatározta az internet fejlődését, és megismertette a világgal az élő közvetítés fogalmát. Ma, amikor már természetesnek vesszük, hogy élő eseményeket, közvetítéseket, sőt, még a kávéskannákat is valós időben nézhetjük, érdemes felidézni az XCoffee szerény eredetét és az online interakciók jövőjének megteremtésében játszott szerepét.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Kutatók a halál pillanataiban vizsgálták egy beteg agyműködését, és elképesztő felfedezést tettek
Rekordszámú orosz áldozata volt a háborúnak 2024-ben
Forradalmi vírustechnológiát fejlesztenek Pécsett
A Kármán-vonal – Ahol a magyar géniusz az űrrel találkozik
A CIA visszavonta a világvége-elmélet titkosítását
A magyar horrormenhely és a civil állatmentők küzdelme nem ért véget