Egy 72 millió éves koponyában a T-Rex legközelebbi rokonát ismerték fel
A Tyrannosaurus mcraeensis idősebb és primitívebb, mint a T-Rex, de ugyanúgy akkora, mint egy emeletes busz.
A Tyrannosaurus rex vitathatatlanul a leghíresebb a dinoszauruszok közül, rengeteg dínós filmben találkozni vele. A tudósok nemrég azonosították a tirannoszaurus egy új alfaját, a Tyrannosaurus mcraeensist, amely idősebb és primitívebb, de hasonlóan ismert rokonához, akkora, mint egy emeletes busz.
Ez az új faj segíthet a kutatóknak abban is, hogy megértsék, honnan származhatott a T-Rex és más tirannoszauruszok, amely kérdés eddig fejtörést okozott a paleontológusoknak – írja az IFLScience.
Az új fajt akkor fedezték fel, amikor a kutatócsapat közelebbről megvizsgálta egy 71-73 millió éves részleges koponya múzeumi példányát. A koponyát az 1980-as években találták az új-mexikói Hall Lake Formációban, és jelenleg az Új-Mexikói Természettudományi és Természettörténeti Múzeumban (NMMNHS) van kiállítva.
“A koponyáról/állkapocsról eredetileg 1986-ban írtak először, ekkor tulajdonították a T-Rexnek” – mondta Dr. Spencer Lucas, az új tanulmány egyik szerzője, az NMMNHS paleontológiai kurátora az IFLScience-nek.
“Évtizedekkel később az újonnan felfedezett fosszíliák révén sok mindent megtudtunk a T-Rexről. A McRae-fosszília és más T-Rexek közötti anatómiai különbségek most már valószínűsíthető rendszertani különbségekként jelennek meg, ezért van szükség az újbóli vizsgálatra.”
A koponya alapos elemzése során kiderült, hogy nemhogy nem Tyrannosaurus rex koponyáról van szó, hanem egy teljesen új fajt képvisel, amelyet most Tyrannosaurus mcraeensisnek neveztek el. Ez az élőlény feltehetően 71-73 millió évvel ezelőtt élt, ez pedig körülbelül 6-7 millió évvel azelőtt volt, hogy a T-Rex a világot járta volna. Ezzel együtt az is kiderült, hogy a tirannoszauruszok évmilliókkal korábban éltek Észak-Amerikában, mint azt a paleolontológusok korábban gondolták.
“Az új-mexikóiak mindig is tudták, hogy államunk különleges, most már tudjuk, hogy Új-Mexikó több tízmillió éve egy speciális hely” – mondta Dr. Anthony Fiorillo, az NMMNHS ügyvezető igazgatója.
Tekintettel a T-Rex hírnevére, ez segített a csapatnak azonosítani a T-Rex koponyáján belüli csontok és az új faj koponyája közötti kulcsfontosságú alaktani különbségeket.
“A különbségek árnyalatnyiak, de ez jellemzően így van a közeli rokonságban álló fajoknál. Az evolúció hatására a mutációk lassan, évmilliók alatt halmozódnak fel, ami miatt a fajok idővel finoman eltérnek egymástól” – mondta Dr. Nick Longrich, a brit Bath-i Egyetem Milner Evolúciós Központjának társszerzője.
Dr. Lucas az elmondta, hogy az új faj hosszabb és laposabb állkapcsa arra utal, hogy “valószínűleg kisebb harapóerővel rendelkezett, mint a T-Rex”. Ettől függetlenül még mindig lenyűgözően nagy dinoszaurusz volt, nagyjából akkora, mint ismert rokona, amely a fejétől a farkáig 12 méteres és 3,6 méter magas volt.
A fosszíliák kora alapján a tirannoszauruszok a kréta időszak vége felé nőttek óriási méretűvé. Mindkét faj nagyrészt húsalapú étrendet fogyasztott.
A filogenetikai elemzés arra is utal, hogy a faj a T-Rex testvérfajának tekinthető, így ez a legközelebbi ismert rokona. A tirannoszauruszok valószínűleg a 100 és 66 millió évvel ezelőtt létezett Laramidia nevű szigetkontinenstől délre fejlődhettek ki. Ez a sziget rendkívül nagy volt: a mai Alaszkától Mexikóig terjedt. A kréta időszak vége felé a kutatócsoport feltételezése szerint a tirannoszaurusz észak felé kezdett terjedni más óriásfajokkal, például a Triceratopsszal együtt.
A tanulmány a Scientific Reports című folyóiratban jelent meg.
Hogy hogyan nézhetett ki a Tyrannosaurus mcraeensis, az az IFLScience cikkében látható.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét