A Föld középpontjából feltörő gyémántforrások feltárják a szuperkontinensek elveszett történetét
Úgy tűnik, hogy a gyémántok hatalmas vulkánkitörésekben jutnak a Föld felszínére, amikor a szuperkontinensek felbomlanak, és akkor keletkeznek, amikor a kontinensek összeérnek.
1869-ben egy pásztor felfedezett egy hatalmas, szikrázó sziklát a közeli folyóparton, és ez a szerény táj a hírhedtségbe került. A szikla egy hatalmas gyémánt volt, amelyet később Afrika csillagaként ismertek meg, a fehér dombok pedig a későbbi Kimberley-bányát rejtették, amely a dél-afrikai gyémántláz epicentruma volt, írja a Live Science.
A Kimberley-bányának köszönhetően a gyémántokat tartalmazó képződményeket ma kimberliteknek nevezik. A képződmények szétszórva találhatók szerte a világon, de viszonylag kicsik és ritkák. Ahhoz, hogy az egyszerű szén gyémánttá kristályosodjon, nagy nyomás szükséges, ezért ezek a drágakövek legalább 150 kilométer mélyen keletkeznek. Egyes, úgynevezett szublitoszférikus gyémántok még mélyebben, mintegy 700 kilométerre (435 mérföldre) alakulnak ki. A kimberlitek a felszínre vezető kitörési útjuk során felfogják a gyémántokat, és viszonylag sértetlenül a felső kéregbe vonszolják őket.
A kimberlitek útja
A kutatók már régóta tudják, hogy ahogy a tektonikus lemezek egymás alatt őrlődnek, a szén a felszínről a mélybe húzódik, ahol gyémánttá kristályosodhat. Most kezdik látni, hogy ami lefelé megy, annak néha felfelé is kell jönnie, és hogy a szén újbóli felbukkanása immáron gyémántként szintén a tektonikus lemezek mozgásához kötődik. Úgy tűnik, hogy a gyémántok különösen akkor törnek elő, amikor a szuperkontinensek szétszakadnak.
Kimberlitkitörést még senki sem látott első kézből. Az elmúlt 50 millió évben nagyon kevés volt, és a legutóbbi lehetséges kitörés a tanzániai Igwisi-hegységben történt több mint 10 000 évvel ezelőtt. Ráadásul a kimberlit fő anyaga, az olivin nevű ásvány gyorsan elkopik a felszínen – mondta Hugo Olierook, az ausztráliai Curtin Egyetem kutatója.
Ez kihívássá teszi a kimberlitek tanulmányozását. A tudósok tanácstalanok például a köpenyben lévő olvadt kőzet eredeti forrásának kémiai összetételével kapcsolatban, valamint, hogy a kimberliteknek hogyan sikerül átütniük a geológusok által „krátonnak” nevezett stabil magokat – a kontinensek vastag belső részeit, amelyek általában ellenállnak a felszakadásnak.
A szuperkontinensek mozgásának lenyomata
Egy maroknyi friss tanulmány új magyarázatot vázol fel arra, hogy ez miért történik. Egy 2018-as tanulmány, amelyet Sebastian Tappe, a norvégiai The Arctic University geotudósa vezetett, globálisan vizsgálta az időbeli egybeesést, és megállapította, hogy a kimberlitkitörésekben a Nuna szuperkontinens felbomlása körül, mintegy 1,2 milliárd évvel ezelőtt és 1 milliárd évvel ezelőtt között volt egy tetőpont.
Egy másik impulzus 600 millió és 500 millió évvel ezelőtt történt, ami egybeesett a Rodinia szuperkontinens felbomlásával, majd egy kisebb impulzus következett 400 millió és 350 millió évvel ezelőtt. A legtermékenyebb időszak azonban, amely az összes ismert kimberlit 62,5%-át teszi ki, 250 millió és 50 millió évvel ezelőtt következett be. Ez a tartomány történetesen egybeesik a Pangaea szuperkontinens felbomlásával.
Egyes kutatók szerint ez arra utal, hogy a szuperkontinensek ciklusai döntő fontosságúak a kimberlitkitörések szempontjából.
Olierook és csapata nemrégiben elemezte egy nyugat-ausztráliai formációból származó szokatlan rózsaszínű gyémántok korát, és megállapította, hogy valószínűleg 1,3 milliárd évvel ezelőtt kerültek a felszínre, a Nuna felbomlásának idején. Az új felfedezés összekapcsolja a gyémántokat a kontinentális kéreg megnyúlásával.
„Ezek az extenziós erők teszik lehetővé, hogy a mélyen fekvő magma kis zsebei a felszínre emelkedjenek” – mondta.
A gyémántok üzeneteket hoznak felszínre
Egy 2023-as tanulmányban a kutatók megállapították, hogy a kulcsszerepet a hasadás folyamata játszotta, amelynek során a kontinentális kéreg széthúzódik. A megnyúlás csúcsokat és völgyeket hoz létre a kontinens felszínén és alján egyaránt. Az alapnál ezek a csipkézett élek lehetővé teszik, hogy a meleg köpenyanyagok felemelkedjenek, majd lehűljenek és leessenek, örvényeket hozva létre. Ezek az örvények összekeverik a kontinensek aljáról származó anyagokat, így jönnek létre a kimberlitek, amelyek aztán a felszín felé lövellhetnek, magukkal ragadva minden gyémántot, amibe véletlenül belebotlanak útjuk során.
Amint azt a Kimberley-bányát egykor borító tompa, fehér dombok tanúsítják, maguk a kimberlitek nem sokat tudnak mondani arról a köpenyről, ahol keletkeztek. Néhány éven belül kiégnek, és ezzel sokat veszítenek abból, ami kémiai szinten érdekessé teszi őket. A kimberlitekben található gyémántok azonban más tészta. Saját keletkezéstörténetük van, amely nem esik egybe magának a kimberlit magmának a keletkezésével.
„A mélyben lévő gyémántok többet tudhatunk meg a szubdukciós folyamatokról, a köpeny konvekciójáról, a folyékony kőzetekkel való kölcsönhatásokról és más, a kéreg alatt a szuperkontinensek ciklusai során lejátszódó folyamatokról” – mondta Suzanne Timmerman, a Berni Egyetem gyémántspecialista geológusa.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe