Fa sem kell hamarosan ahhoz, hogy gyümölcsöt termesszünk?
Úgy tűnik, hogy nem! Ugyanis számos kutató jelenleg is azon dolgozik, hogy a jövőben fa nélkül tudjon az emberiség gyümölcsöt előállítani. Mindehhez a növényből kivont sejteket használják, hogy az úgynevezett Növénysejt Kultúra Technológia (PCC) segítségével gyümölcsöt termeljenek. Az is lehet, hogy a procedúra a jövőben mindannyiunk konyhájában kivitelezhetővé fog válni.
Sötét jövőkép?
Bolygónk termőföld területei sosem láttak el annyi éhes szájat, mint napjainkban: nyolcmilliárd ember élelmiszer-ellátásához ugyanis 99,7%-ban termőföld szükséges – írja a Science ABC.
A talajromlás, szikesedés hatalmas veszélyt jelent jövőnkre, hiszen az emberiség lélekszáma 2050-re előreláthatóan 1,7 milliárd fővel fog gyarapodni, mely ellátásához még több földre lesz szükségünk. Tovább súlyosbítja a helyzetet a városok folyamatos térhódítása, ezzel ugyanis jelentősen lecsökken a mezőgazdaság számára elérhető terület.
Kutatók világszerte dolgoznak azon, hogy olyan megoldásokkal álljanak elő, melyek révén a jövőben alternatív módon állíthatjuk elő az élelmiszert.
Ennek egyik legújabb kísérlete a Növénysejt Kultúra Technológia (PCC), mely célja, hogy fa nélkül lehessen gyümölcsöt termeszteni.
Mi az a Növénysejt Kultúra Technológia?
A procedúra lényege, hogy egyetlen sejtből állítsák elő sejtek ezreit. Laborokban pedig megfelelő hőmérsékleten és fényviszonyok között növényhormonokkal azt is „beállíthatják”, az adott sejt éppen a növény gyümölcsének, levelének vagy gyökerének sejtjeit alkossa meg.
Ha minden jól alakul, néhány héten belül el is indul a sejtburjánzás.
A gyógyszer- és a szépségipar egyébként már régóta használja a technológiát, annak érdekében, hogy növényi vegyületekre tegyenek szert anélkül, hogy ahhoz a teljes növényt el kelljen ültetniük.
Finn kutatók sikeresen előállították több bogyós gyümölcs sejtjét is a technikával. Úgy nyilatkoztak, a minták íze nagyban hasonlított az igazi, friss gyümölcsökére. Sőt, a szárított mintáké még intenzívebb volt mint a valós bogyósoké. A legtöbb színe is megegyezett az eredetiével, ám azt nem minden esetben tudták reprodukálni. Emellett állagbeli eltérések is akadtak.
Új-Zélandon két éve folynak a kutatások, hogy megalkothassák a fa nélküli gyümölcsöket, ám jelenleg onnan még nincsenek publikált eredmények.
Ugyanakkor a gyümölcssejt előállítása PPC technológiával nem új koncepció. Európában az Uttwiler Spätlaub alma sejtjeinek reprodukálásával étrendkiegészítőket és öregedésgátló kozmetikumokat állítanak elő. Ez a svájci almafajta ugyanis betakarítás után tovább tárolható, mivel héja a többi fajtáénál lassabban kezd elváltozni, „öregedni”. A kozmetikumokhoz ezeket a növényi sejteket használják fel, ám mivel az Uttwiler Spätlaub ritka almafajta, a friss sejtek csak korlátozott számban érhetők el. Így aztán a készítményekben mesterséges úton tenyésztetteket használnak.
Na de hogy kerülne mindez a konyhánkba?
Egy úgynevezett bioreaktor segítségével pedig akár otthonunkban is elérhetővé válhat a folyamat, habár ennek a prototípusa még nagyon gyerekcipőben jár. A bioreaktor egy nagyjából lámpanagyságú szerkezet, mely segítségével mi magunk is előállíthatnánk a növényi sejteket. Ezzel jelentősen lerövidülne és fenntarthatóbbá válna az út, mely során a friss élelmiszer eljut a tányérunkra. Emellett a változatos, helyi forrású étrend kivitelezését is megkönnyíthetné, ha klímától függetlenül bármilyen gyümölcs előállítását lehetővé válna konyhánkban.
A PCC technológiával készült élelmiszer előállítása nem járna semmilyen hulladékkal, hiszen csak a nekünk szükséges termést kellene elkészíteni. Ám az, hogy a folyamat ennek ellenére terhelné-e környezetünket valamint gazdaságos lenne-e, még kérdéses.
Idővel talán kiderül, megvalósítható-e, hogy fa nélkül tudjunk gyümölcsöt szüretelni, egyenesen otthonunkban.
Érdemes elolvasni:
- Ezért halt ki a valaha volt legnagyobb főemlős
- ‘Gyógyszergyárat’ találtak egy ősi város romjai között
Source: scienceabc.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm