Mi történt Nagy Sándor birodalmával halála után?
A Szeleukida Birodalom bukása a Nagy Sándor halálát követő bonyolult hatalmi harcok következménye.
Nagy Sándor Kr. e. 323-ban bekövetkezett halála után az Adriai-tengertől az Indus folyóig terjedő hatalmas birodalma belső viszályokba került. Mivel nem volt egyértelmű örököse, az ezt követő korszakban a néhai uralkodó diadokhoszai, azaz rivális hadvezérek versengtek az irányításért, és közülük Szeleukosz, a lovassági parancsnok kulcsszereplőnek bizonyult, számol be az Ancient Origins.
Szeleukosz hatalomra jutása stratégiai szövetségeket, a kultúrák megszilárdítását célzó házasságokat és területi terjeszkedést hozott magával. Kr. e. 307-ben megalapította a szeleukida fővárost, Szeleukeiát, és ezzel elindította a Szeleukida Birodalmat.
Még a rivális hadvezérek kihívásaival és külső fenyegetésekkel szembesülve is, Szeleukosz remekül eligazodott a bonyolult geopolitikai környezetben. Említésre méltóak voltak a babilóniai háborúk és egy jelentős hadjárat a Maurja Birodalom ellen, a mai Afganisztán és India területén.
Bár Szeleukosz sikereket ért el, a kihívások továbbra is fennálltak. Az Kr. e. 301-ben lezajlott ipszoszi csata kulcsfontosságú pillanatot jelentett, és bebiztosította Szeleukosz uralmát. A birodalom sorsa azonban meginogni látszott, mivel a következő uralkodóknak ugyancsak külső inváziókkal, belső nézeteltérésekkel és még a rómaial beavatkozásával is szembe kellett nézniük.
III. Antiokhosz Róma elleni ambiciózus törekvései kudarcokhoz vezettek, ami a szeleukida hanyatlás kezdetét jelentette. A Szeleukida Birodalom sorsa az őt követő uralkodók révén tovább romlott, IV. Antiokhosz elnyomó uralma pedig kiváltotta a makkabeus lázadást.
Kr. e. 164-re a birodalom maradványai megfogyatkoztak, és végül megadták magukat a számos külső és belső fenyegetésnek. A hivatalos vég 100 évvel később következett be, lezárva az ókori történelem egy viharos fejezetét.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak