Az 1960-as évek viharos időszak volt, amelyet különböző titkos projektek jellemeztek. Ezek közül az egyik legkülönösebb a CIA „Acoustic Kitty” projektje volt. Megpróbálták a macskákat kémkedési célokra fordítani. Az ügynökség egy ambiciózus küldetésbe kezdett, amelynek során a macskákat titkos hangrögzítő eszközökké próbálták át alakítani.
A hidegháború idején az amerikai kormány innovatív módszereket keresett az ellenfeleiről való hírszerzésre. Az Acoustic Kitty projekt szokatlan megközelítése volt ennek a problémának. A célja az volt, hogy közönséges macskákat alakítsanak át ügynökökké. A CIA úgy vélte, hogy megfelelő kiképzéssel és módosításokkal a macskák észrevétlenül beszivároghatnak szigorúan őrzött területekre, és értékes információkat rögzíthetnek.
A legendás macskaügynökök
A szenzációhajhász beszámolókkal ellentétben az Acoustic Kitty projekt összetett és hosszadalmas vállalkozás volt, amely öt éven át tartott. Az elsődleges kihívás az volt, hogy a macskákat miniatűr rögzítő eszközökkel szereljék fel, miközben megőrizték természetes megjelenésüket. A CIA külső hangfelszerelési vállalkozókkal együttműködve egy nagyjából 2 centiméter hosszúságú jeladót épített. Ezt a macskák koponyájának tövébe ágyaztak be. A mikrofon a fülcsatornában találta meg a helyét, és egy finom drótantennát szőttek át a macska bundáján egészen a farkáig, hogy elrejtsék. Emellett az akkumulátor méretével és a felvétel időtartamával kapcsolatos korlátozások is nehezítették a projektet — írja a Smithsonian Magazine.
Az első Acoustic Kitty megalkotását bábukon és élő állatokon végzett tesztelés előzte meg. A macskák kiszámíthatatlansága azonban jelentős akadállyá vált az ellenőrzött laboratóriumi környezeten kívül. A macskafélék irányítása kihívást jelentett. Gyakran elkóboroltak, amikor unatkoztak vagy megzavarták őket. A problémákat további műtétekkel és képzéssel kísérleték meg orvosolni, ami a projekt becsült költségét 20 millió dollárra tornázta fel.
A projekt tragikomikus vége
1967-ben az első ügynök végre készen állt az első bevetésre. A küldetés azonban tragikus fordulatot vett, amikor a macskát elütötte egy taxi, miközben megpróbált átkelni az úton. Az ambiciózus vállalkozásnak gyors és dicstelen vége lett.
A végső kudarc ellenére egy erősen szerkesztett feljegyzés, amelynek címe “Nézetek a kiképzett macskákról”, arra utal, hogy a CIA tudományos eredménynek tekintette a projektet. Bár egyáltalán nem volt praktikus a speciális igényeik szempontjából. Az ötletet, hogy a macskákat be lehetett tanítani rövid távolságok megtételére, figyelemre méltónak tartották, még akkor is, ha a tágabb értelemben vett projektet elvetették.
Utólag visszatekintve az Acoustic Kitty projekt érdekes része maradt a kémkedés történetében. A technológia fejlődése és a kifinomultabb megfigyelési módszerek megjelenése valószínűleg szerepet játszott abban, hogy az ilyen szokatlan projekteket a jelenkorban ne vegyék újra elő. A 20 millió dolláros macskarádióadó sajnos vagy nem sajnos nem lett bevett kémkedési módszer.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban