Ez a különleges madár már a tojásban lévő fiókáit is tanítja
Köztudott tény, hogy az emberi magzatoknak jót tesz, ha a szülei énekelnek vagy beszélnek a még kismama hasában lévő gyermekhez. De ki gondolta volna, hogy a madaraknál is van egy hasonló szülői felfogás.
Kutatók vizsgálatokat végeztek Ausztráliában bizonyos madárfajok fészkeiben, ahol diktafonokat helyeztek el azzal a céllal, hogy feltárják, hogyan történik a fiókák nevelése madarak között. A legmeglepőbb eredményeket a lazúr tündérmadaraknál tapasztalták meg. Ezek a kis szárnyasok ugyanis már rendkívül korán elkezdik oktatni utódaikat.
Ez azt jelenti, hogy már a tojásokból kibújás előtt elkezdik énekelni a fiókoknak, írja a Hamu és Gyémánt. Sőt, amint kikelnek a tojásból, azonnal alkalmazzák ezt a tudást, és hasonló dallamot ismételgetnek, hogy tudassák éhesek. A kutatók továbbá azt is vizsgálták, mi történik, ha összekeverik különböző fészkek tojásait. Ilyenkor az örökbeadott fióka is az örökbefogadó anya dalát énekli, ami azt mutatja, hogy a fiókok már a tojásban érzékelik az impulzusokat és tanulnak belőle.
Egy friss tanulmányból kiderül, hogy ez a viselkedés nemcsak a saját fajukra korlátozódik, hanem rokonfajok esetében is megfigyelhető. Ráadásul az anyák mindig a keltetés 10. napjánál körülbelül kezdik el az oktató jellegű éneklést. A Sciencealert cikke szerint ez az eredmény tovább erősíti az elképzelést, hogy a madárdalok evolúciós szempontból sokkal fontosabbak lehetnek, mint korábban hittük.
A madárdalok már a tojásban kapcsolatba hozhatók a tanulással és az érzékszervek fejlődésével. A lazúr tündérmadaraknál azt is felfedezték, hogy a fiókok az anyjuk hívásának egy konkrét részét, a B-elemet ismételgetik, amit az anyamadár általában lassabb tempóban énekel a tojásban fejlődő fiókáinak.
Bár a tudósoknak több elméletük is van arról, miért viselkednek így a tündérmadarak, az egyik legmeggyőzőbb érv a kakukkmadarakhoz kapcsolódik. A kakukkmadarak ugyanis elhelyezik saját tojásaikat más madarak fészkeiben, hogy azok véletlenül felneveljék az általuk agresszív és éhes kakukkfiókokat. Azonban a kakukkmadaraknak sokkal rövidebb a keltetési idejük, mint a tündérmadaraknak, így nincs lehetőségük megtanulni az anyamadár dalát, és így könnyen lebuknak, élelem nélkül maradva.
A lazúrmadár átlagos testhossza 20 centiméter, testsúlya 8-13 gramm, és nem tartozik a veszélyeztetett fajok közé, mivel nagy az elterjedési területe. Főként Ausztráliában és Tanzániában őshonos. A tündérmadak sajátos viselkedési jellemzője, hogy bár a madarak társadalmilag monogámok, de szexuálisan promiszkuiták, ami azt jelenti, hogy bár egy hím és egy nőstény alkot párokat, mindegyik partner más egyedekkel is párosodik, sőt, még az ilyen párkapcsolatokból származó fiatalok felnevelésében is közreműködik. Ugyanakkor romantikus az udvarlási szokásuk, hiszen a hímek sárga szirmokat tépkednek, és hódítás közben ezt mutogatják a nőstényeknek.
Ez is érdekes lehet:
- 5 antik civilizáció, ahol tejben-vajban fürösztötték az állatokat – részletek itt
- Ilyen volt az élet az óriási rovarok korában – olvasd el itt
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény