Lajka volt az első kutya a világűrben, de hogy választották ki, és miért fulladt tragédiába az űrkalandja?
Az űrkutatás történetének egyik legismertebb és egyben legtragikusabb szereplője, Lajka, a kutyából lett űrhős, akit az emberiség az egyik legkeményebb próbatételre küldött. Ebben a cikkben részletesen fogunk beszélni Lajka életéről, felkészítéséről az űrutazásra, és arról az időszakról, amit a világűrben töltött. Emellett megvizsgáljuk Lajka tragikus halálának körülményeit, és “utódlását:
Lajka, a (szovjet) űrkutatás hőse
Lajka, a keverék kutya, a szovjet űrkutatás ikonikus alakja lett 1957-ben, amikor a Szovjetunió történetének első élőlényként az űrbe küldték. A hidegháború idején zajló űrverseny egyik mérföldkövévé vált azzal, hogy Lajkát a Szovjetunió űrrepülőgépével, a Szputnyikkal, a világűrbe küldték. Az eb küldetése méltóvá tette őt az emberiség űrutazásának egyik legnagyobb hőse címre.
Bár sokan hiszik, hogy Lajka volt az első kutya, akit fellőttek az űrbe, de valójában nem ő volt az első. Korábban már néhány másik kutya is részt vett szovjet űrrepüléseken, de Lajka volt az első, aki élve hagyta el a Föld légkörét.
Lajka kiválasztása
A kiválasztásra létrehozott csapata célja az volt, hogy olyan kóbor kutyákat találjanak Moszkva utcáin, akik alkalmasak lehetnek az űrutazásra. Elméletük szerint, ha egy eb képes az utca viszontagságainak ellenállni, jobban fogja bírni a zord körülményeket, hiszen a kóbor kutyák már hozzászoktak ahhoz, hogy fáznak, éheznek, nehéz körülmények között élnek. Tisztában voltak a tudósok, hogy a világűrben is ez a sors várt rájuk, és végül három kutyára esett a választás, akiket elkezdtek kiképezni a számukra cseppet sem megtisztelő feladatra. Egyikőjük volt Lajka, a 2-3 év körüli keverék szuka, akit nyugodt természete miatt mindvégig ideális jelöltnek tartottak a kutatók, írja az Én Kutyám.
Lajka eredeti nevét, Kudrjavka-t, csak az űrutazása előtt változtatták meg. A szovjet sajtó úgy döntött, hogy Lajka nevet kap, ami az oroszban “ugrás” vagy “vágás” jelent. Az eb űrutazása előtt már népszerűségre tett szert a szovjet sajtóban, és sok gyerek mesekönyvében is megjelent mint hős kutya.
Lajka felkészítése az űrutazásra
Lajka űrutazása nem volt egyszerű feladat sem az állat, sem a tudósok, sem a űrkutatók számára. A kutatás célja az volt, hogy feltérképezzék, milyen hatások érik a testet a világűrben, és az emberi űrutazások előkészítése volt a hosszú távú cél. Lajka, mint a legelső élőlény az űrben, vállalta magára ezt a feladatot.
A kutatások és a felkészülés hosszú és gondos folyamat volt. Lajkát speciális kapszulában, a Szputnyik-2 űrhajóban küldték fel a világűrbe. Az űrhajóban hőmérséklet-szabályozó rendszert alakítottak ki, hogy megvédjék a kutyát a hőmérséklet-ingadozásoktól, és megfelelő életfeltételeket biztosítsanak számára.
Lajka felkészítése magában foglalta az űrrepüléshez szükséges fizikai és pszichológiai teszteket is. Az állatnak meg kellett tanulnia viselkedni az űrkapszulában, és megtapasztalnia az űrjárathoz kapcsolódó körülményeket, például a súlytalanságot. A kutatók gondosan figyelték Lajkát, és meggyőződtek arról, hogy megfelelően felkészült az űrútra.
Lajka a világűrben
November 3-án indult el a Szputnyik-2 űrhajó Lajkával a fedélzetén. Az űrhajó bejutott a világűrbe, és Lajka a világ első élőlényeként körülbelül öt órát töltött ott felszerelés nélkül. Bár a kutatások során megfigyelték, hogy a kutyát súlytalanság érte, a tapasztalatairól csak kevés információ állt rendelkezésre.
Sajnos, az űrutazás halálos kimenetelű volt Lajka számára. Az űrhajó hőmérséklet-szabályozó rendszere hibásan működött, és a kapszula hőmérséklete emelkedni kezdett. A hő és a stressz miatt Lajka állapota gyorsan romlott, és az eb elpusztult.
Fontos itt megjegyezni, hogy Lajka űrutazása során nem terveztek visszatérést a Földre. A szakemberek az űrhajó berendezéseit nem úgy alakították ki, hogy visszahozzák a kutyát, így sajnos szemernyi esélye sem a túlélésre.
Lajka öröksége
Lajka tragikus halála ellenére az űrkutatók és a tudósok sok fontos információt szereztek az űrben való tartózkodás hatásairól az élőlényekre. Az űrverseny tovább folytatódott, és az ember is hamarosan elindult a világűrbe. Az űrkutatás fejlődése Lajka és más állatok bátorságos áldozatainak köszönhetően valósulhatott meg.
Lajka emlékét sokáig őrizték az űrkutatók, és még ma is az űrkutatás egyik ikonikus alakjának tekintik. Az űrkutatás további fejlődése során az emberiség még többet tanult az űrben való tartózkodásról, és biztonságosabbá tette az űrutazásokat. Érdekesség, hogy Lajka mellett más állatok is voltak az űrhajóban, például egerek és más rágcsálók, amelyek az űrutazás körülményeit tanulmányozták.
Az űrverseny során további kutyaűrhajósok is követték Lajka példáját, és utódai is részt vettek az űrrepüléseken. Lajka utódai közül egyikük, akit Kraszavka néven emlegettek, szintén az űrutazásban vett részt, és sikeresen visszatért a Földre.
Az űrutazás története során sok hősies állat adott életét a tudomány és az emberiség előrehaladásáért. Lajka, a kutyából lett űrhajós örökre a történelem részévé vált.
Olvasd el ezt is: A világ első kutyája
Az USA-ban végzett kutatás, mely során több mint 25 000, 238 eltérő fajtájú kutyát vizsgáltak, érdekes eredménnyel zárult. Kiderünk, hogy kutyánk mérete összefüggésben állhat annak egészségügyi állapotát veszélyeztető, számos rizikófaktorral, részletek itt.
Kiemelt kép forrás: Robert Lewis, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van