Ezért nem roppantak össze a Titanicon levő pezsgősüvegek az óceán fenekén
Amikor 2023 júniusában a Titanic roncsainak feltárására irányuló küldetés során a Titan tengeralattjáró megsemmisült, az emberekben sok kérdés merült az esettel kapcsolatban. Többek között az, hogy miért nem roppant össze maga a Titanic is, annak ellenére, hogy még a tengeralattjárónál is nagyobb mélységben volt.
Az egyik ilyen kérdés, amelyet az elmúlt évben többször is feltettek, az, hogy a Titanicon talált pezsgősüvegek miért nem robbantak szét. Ugyanis rengeteg olyan palackot találtak, amelyek nagyrészt épnek tűnnek.
Miért maradtak épek az üvegek, ha az erre tervezett tengeralattjáró sem bírta ki?
Először is nézzük meg, mi is ez a jelenség és miért következik be. Az IFLScience szerint implóziónak nevezzük azt, amikor a tárgyak önmagukba roskadnak a belső és a külső nyomás közötti különbség eredményeként. Amikor a nyomás túl nagy lesz ahhoz, hogy mondjuk egy tengeralattjáró burkolata kibírja, az eredmény egy heves ‘robbanás’, amely kiegyenlíti a belső és a külső nyomáskülönbségét.
1898-1900 champagne bottle still containing champagne recovered from the Titanic
byu/Ruin369 ininterestingasfuck
Implózió a felszínen is bekövetkezhet, amennyiben a tárgy belsejében kisebb nyomás van, mint azon kívül. Például, ha egy tartályból eltávolítjuk a levegőt, hogy vákuumot hozzunk létre.
Az óceán nem kivételez senkivel és semmivel
A Titanic egyes részei valóban összeomlottak. Azok a részek, amelyek nem tették, azért kerülték el ezt a különösen pusztító eseményt, mivel a levegő távozott a belsejéből, így a külső és a belső nyomás egyenlő volt.
De hogyan kerülte el tehát az a palack ezt a sorsot? Az emberek azt feltételezik, hogy a válasz részben a pezsgősüveg belsejében lévő megnövekedett nyomásban rejlik, amelyet a benne lévő szén-dioxid okozott. A pezsgősüveg belsejében a nyomás magasabb, mint gondolnánk, körülbelül 6 bar, míg 1 bar körülbelül a légköri nyomásnak felel meg a tengerszinten. A mai pezsgőket olyan palackokban tartják, amelyek akár 20 bar nyomást is kibírnak, a dugót pedig gyakran fémkapocs tartja a helyén.
Tehát a pezsgősüvegnek az óceán fenekére vezető útja kezdetén legalábbis nem fenyegette a robbanás veszélye. Régi pezsgőt már korábban is találtak 50 méteres mélységben, sértetlenül, sőt iható állapotban. Ráadásul ahogy süllyedni kezdett, úgy csökkent a robbanás veszélye, mivel a belső és a külső tér közötti nyomáskülönbség csökkent. Egészen körülbelül 60 méteres mélységig, ahol a nyomás körülbelül 6 bar. Ennél mélyebben a nyomáskülönbség azonban jelentősen növekedni kezdett. A Titanic nagyjából 3800 méter mélyen, körülbelül 381 bar nyomás alatt.
Hacsak a XIX. századi üveggyártók nem készítettek olyan palackokat, amelyek kibírták ezt az elképesztő nyomást, akkor más oknak kell lennie annak, hogy miért nem robbantak fel. Még ha az “erős üveg” is a válasz része, a dugót a nyomáskülönbség beszippantotta volna a palackba, mielőtt az elérte volna a Titanic mélységét.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?