Nem evilági anyagot is tartalmaznak az ősi kincsek
A Prehistory Works című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a villenai kincsekből két tárgyat meteorikus vas felhasználásával kovácsolták.
A Meteoritvas a villenai kincsekben? című tanulmányt a spanyol nemzeti régészeti múzeum, a Diriyah Gate Development Authority (Szaúd-Arábia) és a CSIC Történeti Intézet kutatói készítették, számol be a Heritage Daily.
Az értéktárgyak az Ibériai-félsziget talán legfontosabb bronzkori leletei, amelyet José María Soler fedezett fel 1963-ban a spanyolországi Villenában. A régészek aranyból, ezüstből, vasból és borostyánból díszesen megmunkált tálak, palackok és karkötők gyűjteményét tárták fel.
A vasat nemesfémnek tekintették a vasolvasztás megjelenése előtt, amikor a bronzkorban a meteoritvas volt az egyetlen vasfémforrás, amelyet ékszerek, szerszámok és fegyverek készítéséhez használtak.
A meteoritokból származó vas általában vas-nikkel ötvözetből (Fe-Ni) áll, változó nikkel-összetétellel. A tanulmányban a villenai kincsekből származó két, vasból készült tárgy elemzését végezték el. Az egyik egy karkötő, a másik pedig egy apró, áttört aranylemezzel díszített üreges félgömb, amelyről úgy vélik, hogy egy jogar vagy bot felső része.
A tárgyakból vett mintákból kiderült, hogy egyértelműen vas és nikkel nyomaira utalnak.
A mintákat ezután a Curt-Engelhorn-Centre of Archaeometry-nak küldték el elemzésre, amelyből kiderült, hogy a félgömb nagy valószínűséggel meteorikus vasból készült, és összehasonlítható a kevesebb mint egymillió évvel ezelőtt a Földre hullott Mundrabilla meteorit összetételével.
A tanulmány szerzői szerint “a rendelkezésre álló adatok arra utalnak, hogy a félgömb és a karkötő az első két meteoritvasnak tulajdonítható darab az Ibériai-félszigeten. Ez összeegyeztethető a kronológiával, amely a késő bronzkorból, a széleskörű földi vastermelés kezdete előtti időszakból származik.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Óriási idegen égitest bolygathatta meg a Naprendszert évmilliárdokkal ezelőtt
Második világháborús repülőgép roncsának állapotát őrizték meg a víz alatt
A koronavírus-járvány alatt az állatok viselkedése is gyökeresen megváltozott
Kína 2031-re kőzetmintákat hozna vissza a Marsról
Egy óriásbálna 50 éven keresztül tartotta rettegésben Konstantinápoly lakóit
Magyar tudósok az atombomba árnyékában – pusztítás magyar kézjeggyel