Közel tökéletes állapotú középkori kardot halásztak ki egy lengyel folyóból
A lengyel folyóból kiemelt kard viking eredetű lehet. Vagy mégsem?
Meglepő felfedezést tettek munkások Lengyelországban, amikor kotrás közben egy kora középkori kardot emeltek ki az iszapos folyómederből. Egyes kutatók szerint a fegyver viking kapcsolatra utalhat, írja a Live Science.
Rendhagyó fogás
Az 1000 éves kardot, amelyről úgy vélik, hogy régebbi, mint maga Lengyelország, iszapba burkolózva és majdnem tökéletes állapotban találták meg a Visztula (lengyelül Wisła) folyó mélyén. Ez többek között az észak-lengyelországi Włocławek városán folyik keresztül – írja a Warsaw Point lengyel magazin.
A helyi hatóságok a szokatlan lelet miatt felvették a kapcsolatot a Tartományi Műemlékvédelmi Hivatallal. A város sport- és rekreációs központja január 12-én egy Facebook-bejegyzésben jelentette be a felfedezést.
A röntgenfelvételek kimutatták, hogy a kard pengéjén az „U[V]LFBERTH” felirat található, amely „Ulfberht”-ként olvasható. Ez a jelölés szerepel a 170 középkori kard egy csoportján, amelyeket főként Észak-Európában találtak. A CBS News szerint egy frank személynév lehet.
A fegyver markolata alapján a szakértők „S típusú” kardnak minősítették, amelyet a vége felé szimmetrikusan kiszélesedő, egyenes fémkeresztvédők jellemeznek. A kard markolatának tetején egy háromrészes sapka volt. Ez a stílus lehetővé tette a kutatók számára, hogy a kardot a IX. vagy a X. századra datálják, ami nagyjából az első Piast-dinasztia államalakulásának idejére tehető. És ami egyben Lengyelország első államisági formája.
„Ez az egyik leghíresebb és egyben – a penge minőségét tekintve – legjobb a kora középkori kardok között Európából” – mondta a Live Science-nek e-mailben Mateusz Sosnowski, a Wda Tájvédelmi Park szakembere, aki részt vett a kard felmérésében. „Ez lenne a nyolcadik ilyen típusú kard, amelyet a mai Lengyelországban fedeztek fel.”
A kutatók továbbra sem tudják, hogy a kard egyáltalán hogyan került oda, és hogy valóban van-e viking kapcsolat
Sosnowski úgy véli, hogy Włocławek elsőrangú elhelyezkedése miatt a folyó fontos hajózási útvonal lehetett abban az időben. Összekötötte a várost a Balti-tenger és Skandinávia felől érkező távolsági útvonalakkal.
Emellett egy 2007-es autópálya-építési projekt során a munkások egy közeli, 10-11. századi temetőt fedeztek fel, mondta Sosnowski.
„A kutatások során számos skandináv eredetű leletet találtak, ami alapján feltételezhetjük, hogy a nekropoliszban skandináviai emberek temetkeztek, akik az első piaszkok szolgálatában állhattak, akik akkoriban alapították államukat ezen a területen” – tette hozzá.
Nem minden érintett van azonban meggyőződve arról, hogy a kard viking eredetű.
Robert Grochowski lengyel régész a Gazeta Wyborcza című varsói lapnak elmondta, hogy ezt a kardtípust gyakran „viking kardként” emlegetik, annak ellenére, hogy ezeket a kardokat a mai Franciaország területén kovácsolták. Hozzátette: sok ilyen fegyver a kereskedelem révén került Közép-Európába.
„Nem tudom, honnan származik az az elképzelés, hogy a kard egy vikingé volt” – mondta Grochowski a lapnak adott lefordított interjúban. „Részletes kutatás nélkül ez teljesen indokolatlan. Nehéz mást mondani, mint azt, hogy ez egy kora középkori kard.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?