Miért klímaváltozás-tagadók az emberek?
Azt gondolhatnánk, a klímaváltozás-tagadók hamis információkat terjesztenek, annak érdekében, hogy bizonyítsák fals teóriájukat. Ám nemrégiben a Bonni Egyetem és az Institute of Labor Economics (IZA) szakemberei online kutatást folytattak 4000 amerikai felnőtt bevonásával, mely rácáfolt erre az elképzelésünkre. A kutatás eredményei, melyek a tudósokat is rendkívül meglepték, a Nature Climate Change című folyóiratban jelentek meg.
Nem az ő felelősségük
Meglepően sokan még mindig nem veszik komolyan az éghajlatváltozás drasztikus hatásait, a klímaváltozás-tagadók egy csoportja pedig úgy véli, bár a klímaválság valós, mégsem emberi tevékenység eredménye. De miért? Az egyik hipotézis az, hogy ezek a tévhitek az önbecsapás egy sajátos formájában gyökereznek, mégpedig úgy, hogy sokan nem szeretnének együtt élni azzal a nyomasztó felelősségtudattal, hogy tevékenységükkel csapást mérnek környezetünkre, így aztán elbagatellizálják a klímaproblémákat – írja a phys.org.
„Ezt a gondolatmenet a pszichológia motivált érvelésnek nevezi” – mondta Florian Zimmermann, a tanulmány egyik szerzője.
20 dollár a bolygónkért
Az online kísérlet során a kutatók egy döntéshelyzetet vázoltak fel. A résztvevőket véletlenszerűen osztották be két csoport egyikébe, mindkét csoport kapott elméletben 20 dollárt (kb. 7000 forintot), mellyel rendelkezhetett. Az első csoport tagjai el tudták osztani a 20 dollárt két szervezet között, amelyek mindketten a klímaváltozás elleni küzdelemben hivatottak. Ezzel szemben a második csoportba tartozók dönthettek úgy, hogy megtartják maguknak a 20 dollárt ahelyett, hogy odaadnák, sőt, a kutatás végén valóban megkapnák az összeget.
„Azoknak, akik úgy döntöttek, megtartják a pénzt, meg kellett indokolniuk döntésüket. A lehetséges válaszok egyike pedig a klímaválság tagadása volt” – mondta Zimmermann.
Talán nem meglepő, hogy a második csoport tagjainak csaknem fele megtartotta magának a 20 dollárt. A kutatók ekkor arra voltak kíváncsiak, ezek a személyek visszamenőleg úgy nyilatkoznának-e, klímaváltozás-tagadók, azaz nem gondolják, hogy a probléma valós lenne. A „motivált érvelés” nélkül azt kéne gondolniuk, ember által jött létre a klímaválság. Ha azok, akik megtartották maguknak a pénzt, önbecsapással igazolnák döntésük mivoltát, az azt jelentené, ők jobban kételkednek a klímaváltozásban. De Zimmermann csapata nem ezt tapasztalta.
“Más szóval, tanulmányunk nem adott arra utaló jelet, hogy az éghajlatváltozással kapcsolatos széles körben elterjedt tévhitek effajta önámításnak tudhatók be” – összegezte Zimmermann.
Nem olyan egyszerű
Ez jó hír a döntéshozók számára, hiszen az eredmények azt jelenthetik, valóban lehetséges az éghajlatváltozással kapcsolatos tévhitek eloszlatása, széleskörű tájékoztatás révén.
Ám nehezíti a helyzetet, hogy a kutatók szerint a klímaváltozás-tagadók egy része azért gondolkodik így, mert az politikai identitásuk részét képezi. Azaz egyesek azzal határozzák meg énképüket, hogy nem hisznek a klímaváltozásban.
Számukra ez a gondolkodásmód egy olyan fontos „személyiségjegy”, amely megkülönbözteti őket a többi politikai csoporttól, így aztán abszolút nem törődnek azzal, hogy a kutatók mit mondanak a témáról.
Ez is érdekelheti:
Újabb bizonyíték, hogy lehet élet a Földön kívül!
Hatástalanítják a Napot a klímaváltozás elleni küzdelem jegyében?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották
Egy most felfedezett kvarkpár az univerzum kezdetéről árulkodik
Az ukrán külügyminiszter szerint egyértelmű, hogy Oroszország meg akarja támadni egész Európát
A Bibliából ismert szexuális betegség végzetes pusztítást okozhat
Te mennyire ismered a Margitsziget lenyűgöző történetét?
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá