Olyannyira felerősödtek a hurrikánok, hogy egy új kategória kell nekik
A jelenleg használt Saffir–Simpson-féle hurrikánskála szerint a legmagasabb, ötös kategória a 252 km/órás vagy annál nagyobb szélerősséget jelenti. A kritikusok azonban azt javasolják, hogy egy hatodik kategória bevezetésével tegyék még pontosabbá a hurrikánok besorolását.
Saffir–Simpson-féle hurrikánskála
Egy új tanulmány szerint a klímaváltozás miatt jelentősen intenzívebbé váló hurrikánok új, hatos kategóriájú besorolást igényelnek – adta hírül a Sky News. Jelenleg a Saffir–Simpson-féle hurrikánskála a hurrikán maximális, tartós szélsebességét méri.
A skálát az 1970-es években az amerikai Nemzeti Hurrikán Központ (National Hurricane Center, NHC) vezette be, és egytől ötig terjed. Az első kategória 119–153 km/órás szelet jelent, és elenyésző kárra figyelmeztet. Az ötödik kategória pedig “katasztrofális” károkat jelez, 252 km/órás vagy annál nagyobb széllel.
A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban közzétett új tanulmány azonban egy hatos kategóriát javasolt a bolygó felmelegedése miatti “rekord szélsebesség” miatt. A szerzők, Michael Wehner és James Kossin szerint a Saffir–Simpson-féle hurrikánskála túlságosan “nyitott”, ami a kockázat alábecsléséhez vezethet.
5 helyett 6 kategória
A tanulmány ehelyett azt javasolja, hogy az ötös kategóriájú hurrikánra vonatkozó követelményeket terjesszék ki a 252-309 km/órás szélsebességre, a hatos kategória pedig kezdődjön a 309 km/órás szélsebességnél.
A tanulmány a hurrikánokat intenzív trópusi ciklonoknak (TC-knek) nevezi. “Vizsgáljuk a Saffir–Simpson-féle hurrikánskála 6 kategóriára való kiterjesztésének lehetőségét annak kommunikálására, hogy az éghajlatváltozás hatására a legintenzívebb TC-k szelei jelentősen megnövekedtek.”
A jelentés szerint az elmúlt évtizedben öt vihar haladta meg a javasolt hatos kategóriát, köztük a Fülöp-szigetekre 2013-ban lecsapó Haijan tájfun, amely 313 km/órás széllel tombolt, illetve a 2015-ös mexikói Patricia hurrikán.
A Fülöp-szigeteken tomboló Haijan tájfun 2013-ban:
Gyorsabb, mint a legtöbb Ferrari
“A 309 km/órás sebesség valószínűleg gyorsabb, mint a legtöbb Ferrari, ezt még elképzelni is nehéz” – mondta Michael Wehner, a Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium tudósa.
James Kossin, a Wisconsin-Madison Egyetem munkatársa hozzátette: “Rossz lenne, ha egy ilyen hurrikánba kerülnénk. Nagyon rossz.”
A tudósok már korábban is figyelmeztettek arra, hogy az éghajlatváltozás miatt a szélsőséges időjárási események gyakoribbá és súlyosabbá válnak. Ide tartoznak a hurrikánok és a viharhullámok, vagyis a szél és a légköri nyomás változása által okozott tengerszint-emelkedés.
2022-ben Hannah Thomas-Peter, a Sky News éghajlatváltozással és energiával foglalkozó tudósítója kifejtette, hogy a nagyobb hőmennyiség nagyobb párolgást jelent, ami több nedvességet eredményez a felhőkben, és ezáltal intenzívebb esőzéseket.
Az óceánok hőmérsékletének emelkedése a hurrikánokat is erősebbé teheti, mivel a vízfelszín hője energiát ad át a viharnak, miközben az a szárazföld felé tart. A Met Office szerint azonban nincs egyértelmű konszenzus arról, hogy a globális felmelegedésnek jelenleg van-e mérhető hatása a trópusi ciklonokra.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi az a Fehér Cápa Kávézó, és miért töltenek ott évi 100 napot a ragadozók?
A Naprendszer legnagyobb holdját 20-szor nagyobb aszteroida találta el, mint amely kiirtotta a dinoszauruszokat
Putyin szerint elképzelni sem tudjuk, milyen lesz, amikor csapást mérnek Európára
Víztölcsér: Mi az a félelmetes jelenség, amely a Bayesian luxusjachtot is elsüllyesztette?
Hogyan képes áramot előállítani az elektromos angolna?
Valóban őszintébbek vagyunk, ha alkoholt fogyasztunk?