Új dinoszauruszfajt azonosítottak, amely közel 170 millió éve élt
Új dinoszauruszfajt fedeztek fel a skóciai Skye szigetén. Paul Barrett professzor, a Természettudományi Múzeum (Natural History Museum) kutatója szerint az új pteroszauruszfaj felfedezése “teljes meglepetés” volt, mivel “a legtöbb közeli rokona Kínából származik”.
Új dinoszauruszfajt fedeztek fel Skóciában
A Ceoptera evansae névre keresztelt szárnyas hüllő 168-166 millió évvel ezelőtt élt a középső jura időszakban, a dinoszauruszok korában. A Természettudományi Múzeum kutatója Paul Barrett professzor azt nyilatkozta, a felfedezés “teljes meglepetés” volt, mivel a pteroszaurusz “legtöbb közeli rokona Kínából származik” – számol be a Sky News.
A paleontológusok 2006-ban fedezték fel a fosszilis maradványokat a sziget délnyugati partján fekvő Elgolban tett terepbejárásuk során. Azóta a csapat sok éven keresztül a példány fizikai előkészítésével és a csontok szkennelésével volt elfoglalva. A csontokkal nem volt könnyű dolguk: némelyikük teljesen be volt ágyazódva a sziklába.
Annak ellenére, hogy a csontváz nem teljes (csak a vállak, a szárnyak, a lábak és a gerincoszlop részei maradtak meg), a kutatók szerint kulcsfontosságú betekintést nyújt a pteroszauruszok evolúciós történetébe és sokféleségébe.
Pteroszauruszok Kínában
A pteroszauruszokat néha pterodaktiluszoknak nevezik, az utóbbi azonban valójában csak a pteroszauruszok egy bizonyos családjának a neve. A kutatók szerint az új pteroszauruszfaj a Darwinopterus nevű csoportba tartozik, amelynek számos fosszíliáját Kínában is megtalálták.

A Darwinopterus modularis rekonstrukciója. Forrás: Nobu Tamura/Wikimedia Commons
A Journal Of Vertebrate Paleontology című folyóiratban közzétett eredmények arra utalnak, hogy a Darwinopterus sokkal változatosabb lehetett, mint korábban gondolták, és valószínűleg több mint 25 millió évig létezett.
Barrett professzor elmondta: “A Ceoptera segít leszűkíteni a repülő hüllők evolúciójának több fontos eseményének időbeli sorrendjét. Megjelenése az Egyesült Királyságban a középső jurában teljes meglepetés volt, mivel a legtöbb közeli rokona Kínából származik. Ez azt mutatja, hogy a repülő hüllők fejlett csoportja, amelyhez tartozik, korábban jelent meg, mint gondoltuk, és nem sokkal azután szinte az egész világon elterjedt.”
Ritkák az ebből a korszakból származó fosszíliák
A Ceoptera evansae nevének első része a skót gael “cheo” (jel. köd) és a latin “ptera” (jel. szárny) szóból ered. A második rész, az evansae, Susan E. Evans brit paleontológus professzor többéves tudományos munkásságát hivatott honorálni.
A kutatók szerint a középső jura időszakból származó pteroszaurusz fosszíliák ritkák és többnyire hiányosak, emiatt elég keveset tudunk arról, hogyan fejlődtek ki ezek az élőlények.
A kutatás vezető szerzője, Dr. Liz Martin-Silverstone, a Bristoli Egyetem paleobiológusa elmondta: “A Ceoptera korszaka a pteroszauruszok evolúciójának egyik legfontosabb időszaka, és egyben az is, amelyből a legkevesebb példányunk van, ami jelzi jelentőségét. Az, hogy több csontot is találtunk a kőzetbe ágyazva, még többet jelent, mint eredetileg gondoltuk. Ez egy lépéssel közelebb visz minket annak megértéséhez, hogy hol és mikor alakultak ki a fejlettebb pteroszauruszok”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Budapesten a koreai udvari hímzés mesterművei – Királyi jelképek, mágikus motívumok és buddhista szimbólumok a Koreai Kulturális Központ új kiállításán
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat