90 ezer éves emberi lábnyomokat találtak egy tengerparton
Marokkóban egy tengerparton 85 emberi lábnyomot találtak, amelyek 90 ezer évvel ezelőttről származnak. De hogyan kerültek oda, és mit csináltak az emberek?
Egy embercsoport mintegy 90 ezer évvel ezelőtt két 85 emberi lábnyomot hagyott maga után az észak-afrikai Marokkó tengerpartján. Az először 2022-ben felfedezett 85 emberi lábnyom a Scientific Reports című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint
az egyik legnagyobb és legjobban megőrzött nyomvonal, amelyet valaha találtak.
Mouncef Sedrati vezető szerző a franciaországi Dél-Bretagne-i Egyetem docense a Live Science-nek elmondta, hogy csapata egy közeli strandon kutatott. Miközben az árapály változására vártak, Sedrati azt javasolta a többieknek, hogy észak felé haladjanak, ahol később egy szomszédos strandon azonosították az emberi lábnyomokat, írja az Ancient Origins.
A maradványok azt mutatják, hogy a Homo ergaster volt az első emberi faj, amely elhagyta Afrikát, és 1,75 millió évvel ezelőtt behatolt Dél-Eurázsiába. Eszerint leszármazottaik, az ázsiai Homo erectus legalább 1,6 millió évvel ezelőtt terjedtek el kelet felé Délkelet-Ázsiában.
Az első nagy emberi utazás bizonyítéka?
A modern kutatások azonban azt állítják, hogy vagy az ausztralopitekuszok, vagy egy ismeretlen faj már a Homo ergaster kifejlődése előtt, valószínűleg körülbelül 2 millió évvel ezelőtt kivándorolt Afrikából.
Genetikai vizsgálatok szerint az Afrikából való terjeszkedés körülbelül 1,9 millió évvel ezelőtt kezdődött, és az ázsiai és afrikai populációk között már 1,5 millió évvel ezelőtt megindult a génáramlás. Általánosan elfogadott, hogy fajunk legalább 300 ezer évvel ezelőtt az afrikai kontinensről származik. A dél-görögországi és levantei leletek alapján pedig tudjuk, hogy a migrációs hullámok körülbelül 200 ezer évvel ezelőtt indultak el Afrikából észak felé.
A Hawaii Egyetem egy, a Nature című folyóiratban megjelent tanulmánya bemutatta, hogy a Homo sapiens egy kis csoportja mintegy 100 ezer évvel ezelőtt “lassú migrációs hullámok” sorozatában hagyta el Afrikát. Egy másik tanulmány szerint pedig ezek az emberek 80-90 ezer évvel ezelőtt érkeztek Dél-Európába. Nagyon úgy tűnik, ezek az emberek hagyták nyomukat a marokkói tengerparton.
Dr. Sedrati szerint a 85 emberi lábnyom nemrégiben történt felfedezésében az a kivételes, és a fő ok, amiért ilyen jól megőrződtek, hogy a strand egy agyagos üledékkel borított sziklás platformon fekszik. Ez azt jelenti, hogy a nyomok fennmaradtak, miközben az árapály felemésztette a part többi részét.
Az emberi lábnyomok pontos datálásához a csapat egy különleges metódust használt, hogy kimutassák, mikor volt utoljára napfénynek kitéve a tengerparti homokban lévő kvarc. A kutatók arra jutottak, hogy “a Homo sapiens nagyjából 90 ezer évvel ezelőtt járt a tengerparton”, a késő pleisztocén idején. Sedrati csapata ezután megmérte az lenyomatok hosszát és mélységét, hogy megbecsülhessék az emberek életkorát.
A lábméret és a lépésnyomás elemzése meghatározta a fiatalok és felnőttek arányát. A kutatók szerint a csoport több generációt foglalt magába. Azt pedig, hogy a csoport hogyan jutott el a marokkói tengerpartra, a csapat azt írta, hogy “valószínűleg a Sínai-félszigeten keresztül utaztak, mielőtt északra, mediterrán éghajlatú tájra költöztek.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban