Egyre kevesebben szívják, ám a dohánygyárak nem nyugszanak
Hétfőn kezdődött Panamában a dohányellenes világtalálkozó, melyet azért rendeztek, hogy felhívják a figyelmet a dohányzás káros következményeinek hatásaira. Mindeközben a dohánygyárak arra törekeszenek, hogy minél több vásárlót célozzanak meg termékeikkel, legyen szó akár kiskorúakról.
Több mint 180 országból érkeznek Panamavárosba a kétévente megrendezésre kerülő találkozóra, amely ezúttal a dohányreklámokat, szponzorációkat valamint az új dohányterméket, például az egyre divatosabbá váló elektronikus cigarettákat helyezi a középpontba – írja a MedicalXpress.
Kevesebben veszik, de ez egyelőre nem elég
A dohányosok száma világszerte folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ám az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra figyelmeztetett, a dohánygyárak továbbra is igyekeznek minél több kiskorút rávenni a káros szokás elkezdésére.
A WHO statisztikái szerint a dohányzás évente több mint nyolcmillió ember halálát okozza, köztük 1,3 millió nemdohányzóét, akik a passzív dohányzásnak esnek áldozatául.
Arra figyelmeztetnek, hogy bár a dohányzók aránya csökken, évtizedekbe telne, amíg a dohányzással összefüggő halálesetek száma is csökkenő tendenciát mutatna.
„A dohányzás amilyen súlyos károkat okoz, viszonylag annyira kevés figyelmet kap, mert káros hatásai nagyrészt hosszú távon jelentkeznek, míg a kormányok leginkább rövidtávban gondolkoznak. Ráadásul van egy olyan iparág, mely fiatalokat ösztönöz a függőség kialakítására – mondta Ricardo Fabrega, Chile egészségügyi miniszterhelyettese.
A WHO szerint 2022-ben a világon minden ötödik felnőtt dohányzott vagy fogyasztott más dohánytermékeket, amíg ez az arány 2000-ben még minden harmadik volt. Egy friss WHO-jelentés pedig, amely a dohányzás gyakoriságának 2000 és 2030 közötti tendenciáit vizsgálta, arra az eredményre jutott, hogy 150 ország sikeresen csökkentette dohányosainak számát a dohányzás szabályozásával, magas adókkal és egyéb intézkedésekkel. Az úgynevezett dohányzás-ellenőrzési egyezmény pedig két évtizede lépett életbe.
Dohánylobbi
A találkozó fő eseményét az illegális dohánytermékek felszámolásáról szóló beszélgetések követik, melyeken mintegy 70 ország képviselője fog résztvenni.
A kongresszus szervezői az ülés előtt figyelmeztetették a látogatókat, hogy egyeseket már az eseményt megelőzően megkerestek dohány- és más iparági képviselők, hogy utazási és technikai támogatást kínáljanak számukra. Ha ezt valaki elfogadná, az súlyos összeférhetetlenséget eredményezne.
A tizedik dohányellenes világtalálkozó 2023 novemberében lett volna esedékes, de egy rézbánya bezárását követő panamai tömegtüntetések miatt elhalasztották.
Ördög színes köntösben
Ruediger Krech, a WHO egészségfejlesztési osztályának igazgatója azonban úgy nyilatkozott nemrégiben, hogy a dohányipar „a bűncselekményektől sem riad el”, hogy aláássa ezt a javuló tendenciát és bevonzza a fiatalokat a dohányzásba.
Egyre nagyobb aggodalomra ad ugyanis okot, hogy a tinédzserek nikotint visznek be szervezetükbe a színes, édességízesítésű dohánytermékekkel.
Az e-cigarettát, amelyet először a dohányzásról való leszokás egyik opciójának tekintették, 2021-ben mintegy 82 millióan használták.
Az Egyesült Királyság jelenleg az eldobható e-cigaretták teljes betiltását tervezi, Franciaország szintén hasonló lépést fontolgat. Németország és Belgium is tiltásra készül.
Ez is érdekelheti:
Most tessék figyelni: mutatjuk a 10 jelet, ami bizonyítja, ha alkoholista vagy
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében