5000 éves lehet az ősi „játékterem” Kenyában
A sziklába vájt gödrök Kenyában ősi játéktáblák lehetnek. Egy régész szerint a kis, faragott lyukakat a pásztorok akár 5000 évvel ezelőtt is használhatták a mancala játékra.
A Smithsonian Magazine szerint Veronica Waweru, a Yale régésze tavaly nyáron Kenyában végzett terepmunkát, amikor egy helybélitől tippet kapott. Turisták kézi fejszéket távolítottak el egy Lewa Vadvédelmi Területen található lelőhelyről. Waweru aggódni kezdett, hogy a civilek valamilyen műkincset károsíthatnak meg. Felvette a kapcsolatot a természetvédelmi szervezettel, és szervezett egy túrát.
Az idegenvezetője egy helyi szakértő volt, aki több ősi lelőhelyet is felfedezett a természetvédelmi területen belül, köztük egy temetkezési komplexumot. Wawerut elvitték a kőbalták helyszínére, és megkönnyebbülten tapasztalta, hogy a földet kézibalták szőnyege borítja – áll a Yale közleményében.
Végül mégsem a balták lettek a fő attrakció
Látogatása során azonban egy másik helyszín is felkeltette a figyelmét: egy közeli sziklapárkányba vájt sekély gödrök sorai. Waweru úgy véli, hogy a gödrök játéktáblák voltak, amelyeket egykor a mancala, egy kétjátékos stratégiai játék családjához tartoztak.
„Ez a völgy tele van ilyen játéktáblákkal, mint egy ősi játékterem” – írja Waweru a közleményben. „Néhány tábla erózióját tekintve úgy vélem, hogy az emberek már nagyon régen játszottak ott ilyen játékokat.”
“Arcade” Of Ancient Gaming Boards Discovered In Kenyahttps://t.co/Qr17k4oYHd
— IFLScience (@IFLScience) February 8, 2024
A mancala egy játékcsalád, az ide tartozó játékokat hasonló felépítéssel játsszák. A játékosok gyöngyöket vagy magokat mozgatnak a sekély lyukakból álló sorokon keresztül. A „mancala” elnevezés az arab naqala szóból származik, ami azt jelenti: „mozogni”. Ezek a játékok több ezer évesek, és „a mancala-szerű lyuksorok példái Afrika, a Közel-Kelet és Dél-Ázsia régészeti lelőhelyein tűntek fel” – írta Meilan Solly, a Smithsonian magazin munkatársa 2020-ban. Mancalát ma is játszanak a világ minden táján.
Bár az erózió néhány gödröt összezsugorított, mások elég mélyek voltak ahhoz, hogy kényelmesen elférjen bennük egy maréknyi kő. Waweru úgy véli, hogy különböző szakaszokban épülhettek, és a régebbi gödrök szenvedték el a legnagyobb károkat. A gödrök kora azonban továbbra is rejtély. A játéktáblák pontos datálása kihívást jelent, mivel a kőzet, amelybe vésték őket, körülbelül 400 millió éves.
Ki használta a játéktáblákat?
A helyük talán nyomra vezethet. A helyszín az Egyenlítő közelében, Afrika Nagy Hasadékvölgyének keleti oldalán található. A közlemény szerint egy alacsonyan fekvő medencét foglal el, amelyet magasföldek vesznek körül. A környező magaslatokról rendszeresen áramlik víz a területre. Waweru úgy véli, hogy a pásztortársadalmak akár 5000 évvel ezelőtt is élhettek a területen, a medence vize pedig nagyon korai emberi ősöket vonzott ide.
„Az idők során újra és újra elfoglalták” – mondja. „Az elmúlt 10 000 évben mancalazhattak ott az emberek.”
A konzervatórium közeli temetkezési helye is segíthet a játéktáblák kontextusba helyezésében. A komplexumban 19 kőhalom található, és DNS-bizonyítékot tartalmazhat a medence lakóinak személyazonosságára és korára vonatkozóan. Waweru és csapata reméli, hogy folytatni tudják a munkát a helyszínen, hogy többet tudjanak meg azokról a csoportokról, amelyek egykor a mancala-gödröket használhatták.
„A régió modern emberei általában mancala-játékokat játszanak, amikor pásztorkodnak” – magyarázta. „Valószínűleg ők is ezt csinálták itt. Az emberek hajlamosak úgy tekinteni a korai életre, mint brutálisra, csúnyára és rövidre. De talán az élet nem csak a túlélésről szólt.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé