A NASA által meglátogatott aszteroida egykor egy vizes világ része lehetett
A világűr történetének egy szeletét fedezték fel egy távoli aszteroida ‘személyében’, miután a tudósok új bizonyítékot találtak arra, hogy a NASA által feltárt anyag egy elveszett óceáni világból származik.
A szakértők a Bennu aszteroidáról vett minták elemzésével vannak elfoglalva, és az első benyomások valóban figyelemkeltőek, kezdi az Indy100.
Mindez a NASA tudósai által begyűjtött darabkákból származó ásványi anyagok összetételével függ össze. A legváratlanabb, hogy a visszanyert foszfát ásvány kalciumban és magnéziumban is gazdag, ami nem illik bele a meteoritokból feltárt anyagok összképébe.
Ehelyett az anyag inkább hasonlít ahhoz, amit a Szaturnusz Enceladus nevű holdjának fagyott felszínéről kiszabaduló gőzben találnánk.
A különleges OSIRIS-REx küldetés mindössze a harmadik a maga nemében, amely aszteroidákból mintákat nyer ki és juttat vissza bolygónkra. Figyelemre méltó, hogy a küldetés összesen hét éven át tartott, és ez idő alatt 6.21 milliárd kilométert tett meg.
A szeptemberben a Földre visszaérkezett mintákból a tudósok arra is rájöttek, hogy az a bolygó, amelynek az aszteroida egykor része volt, körülbelül fele akkora volt, mint az Enceladus, de jóval kisebb, és azóta megsemmisült, mivel külső tárgyak ütköztek vele.
A valódi eredmények azonban még váratnak magukra, a minták kutatása még messze nem fejeződött be.
Dante Lauretta bolygókutató, az Arizonai Egyetem munkatársa a Space.com-nak nyilatkozott: “Most hosszú ideig elfoglaltak leszünk. Ez egy hatalmas mennyiségű minta.”
Majd elmondta, hogy “több mint ezer, fél milliméternél nagyobb szemcsénk van, 28 nagyobb, mint egy centiméter, a legnagyobb pedig 3,5 centiméteres. Tehát egy nagyszerű gyűjtemény, tele igazán nagy kövekkel.”
Lauretta a mintákat jellemezve elmondta, hogy azok “izotóp szempontjából megkülönböztethetők és különböznek a meteoritgyűjteményünkben található minden mástól, ami izgalmas. Az anyagnak egy egész birodalma van, amelyhez soha nem férünk hozzá, ha csak a meteoritokra hagyatkozunk.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon