Miért kék az áfonya, ha nem tartalmaz kék pigmentet?
Az áfonya, a gyümölcs, amely angol nevében (blueberry) szerepel a kék szó, valójában nem tartalmaz kék pigmentet.
“Az áfonya szemmel láthatóan kék, az áfonyában található pigmentek azonban nem azok” – fogalmazott a Bristoli Egyetem kutatócsoportja egy új tanulmányban. “A gyümölcs színei túlnyomórészt nem a pigmentációtól függnek. Az antociánok, amelyeket ezek a gyümölcsök nagy koncentrációban tartalmaznak, általában sötétvörös szórásprofilokkal rendelkeznek”.
Egyszerűen fogalmazva, normál módszerekkel nem lehetne kivonni ezt a szép kék színt, írja az IFLScience.
“Az áfonya kékjét nem lehet “kivonni” a szétnyomkodással, mert nem a gyümölcsből kipréselhető pigmentált lében található” – magyarázta Rox Middleton, a bristoli Biológiai Tudományok Iskolájának kutatója a közleményben. “Ezért tudtuk, hogy valami furcsa színnek kell lennie.”
A csapat rájött, hogy a válasz az áfonyát borító vékony viaszrétegben rejlik. Ezt a mindössze két mikron vastagságú réteget eltávolítottál, majd újrakristályosították. Ekkor látták, hogy olyan miniatűr struktúrákból áll, amelyek szórják a kék és az UV fényt. A kutatók szerint a gyümölcs nem a benne lévő kék pigmentek miatt tűnik kéknek, hanem azért tűnik kéknek, mert a fény kölcsönhatásba lép a viasz véletlenszerűen elrendezett kristályszerkezeteivel.
A legtöbb növénynek van viaszbevonata, de a kék gyümölcsök színezésében betöltött kiemelkedő szerepe eddig ismeretlen volt. A csapat reméli, hogy könnyebb módszereket találnak a bevonat újbóli előállítására.
“Igazán érdekes volt felfedezni, hogy egy ismeretlen színező mechanizmus van az orrunk előtt, olyan népszerű gyümölcsökön, amelyeket szinte mindenhol termesztünk és mindannyian eszünk” – tette hozzá Middleton.
“Még izgalmasabb volt, hogy a viasz betakarításával képesek voltunk reprodukálni ezt a színt, hogy egy új, kék bevonatot hozzunk létre, amit még senki sem látott. Ennek a természetes viasznak az egész funkcionalitását mesterségesen előállított anyagokba építeni az álom.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?