A fiatal Mars ebben is nagyban hasonlított a Földre
A Mars és a Föld nagyon eltérő bolygók. A mi világunk környezete nem is hasonlítható a Mars mai homokos, fagyos sivatagjához. Évmilliárdokkal ezelőtt a két világ azonban sokkal hasonlóbb volt. Az új kutatások szerint a hasonlóság nem felszínes, hanem mélyről jövő volt.
Az ősi Marsról festett kép egy olyan világot sugall, ahol áramló víz volt. Bár nem tudjuk, hogy ez állandó volt-e, vagy a bolygó ingázott a fagyott szikla és az édenkerti körülmények között. A Mars ezenkívül sokkal többet rázkódott. Még mindig vannak rengései, de ezek nem olyan erősek, mint földi társaik.
Régebben aktív vulkánjai is voltak. A Naprendszer legmagasabbja, az Olympus Mons is a Marson található. Ma már csak a Jupiter Io holdjának és valószínűleg a Vénusz vulkánjai törnek ki a Földön kívül, derül ki az IFLScience beszámolójából.
A bolygókutatók az Eridania régiót vizsgálva visszaforgatták az idő kerekét. Ez a terület több okból is érdekes, de a kutatás szempontjából kettőt emelnek ki. A marsi kéreg olyan részei vannak itt, amelyek még mindig egy letűnt mágnesesség bizonyítékát őrzik, illetve sok vulkanikus struktúrával rendelkezik.
Több megfigyelőeszköz, köztük a Mars Global Surveyor, a Mars Odyssey és a Mars Reconnaissance Orbiter adatait felhasználva a kutatócsoport 63 új vulkanikus struktúrát azonosított az Eridania nevű régióban.
A kiterjedt vulkanizmus már sokkal inkább a Földhöz hasonlít. Bolygónkon mintegy 1500 aktív vulkán van, amelyek közül évente több tucat kitör. Mégis, van egy még ennél is érdekesebb felvetés ebben a munkában. A kéreg vastagsága a térségben ugyanis sokkal vékonyabb, mint a környező régiókban.
A kutatásban felvetett javaslat szerint Eridania régiójában 3,5 milliárd évvel ezelőtt a kéreg újrahasznosítása zajlott le. Úgy vélik, hogy ezt a vertikális tektonikai mozgás okozta. Egyetlen más bolygóról sem ismert, hogy olyan tektonikus lemezei lennének, mint a Földnek. Bár az sem lehetetlen, hogy a Vénuszon a kéregszerkezetek keveredjenek.
Az eridaniai vulkáni tevékenység egy része a víz alatt zajlott, így a régió egy olyan érdekes helyszínnel is rendelkezhet, amely életet támogathatott, hasonlóan a földi élet kialakulásának feltételezett forgatókönyvéhez, amely szerint a tengerfenék és a szárazföldi hidrotermikus források voltak azok a helyek, ahol az első életformák kifejlődtek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van