Mikor kezdtek az egyiptomiak hieroglifákat használni?
Az ókori egyiptomiak évezredeken át hieroglifákat írtak sírokra, papiruszokra és egyes esetekben piramisokra.
De mikor találták fel a hieroglifákat? A kutatások azt mutatják, hogy körülbelül 5200 évvel ezelőtt jelentek meg, nagyjából akkor, amikor Mezopotámiában egy másik írásrendszert, az ékírást találták fel.
“Az egyiptomi Abüdoszban végzett német ásatások során hieroglifás feliratokat tártak fel i. e. 3200 körülről” – fejtette ki James Allen, a Brown Egyetem egyiptológia professzora a Live Science-nek. Hasonlóképpen Ludwig Morenz, a németországi Bonni Egyetem professzora elmondta, hogy az egyiptomi hieroglifákat “Kr. e. 3300-3200 körül” készítették.
Allen szerint “a hieroglifarendszer már elsőre is teljesen kiforrottnak tűnt azért, mert a kezdetieket romlandó anyagokra írták, amelyek nem maradtak fenn, vagy azért, mert egy ismeretlen zseni találta ki”.
Miért volt szükség a hieroglifákra?
Az, hogy miért találták fel a hieroglifákat, vita tárgyát képezi – mondta Marc Van De Mieroop, a Columbia Egyetem történelemprofesszora.
A hieroglifák feltalálása idején Egyiptom egységesedett, és az adminisztráció is a kiváltó okok között lehetett. “Logikus, hogy egy Egyiptom méretű és összetettségű államnak szüksége volt egy olyan rugalmas könyvelési rendszerre, amely képes volt információt tartani az áruk jellegéről, mennyiségéről, származásáról és rendeltetési helyéről, a felelősökről és a tranzakció időpontjáról” – írja könyvében Van De Mieroop.
Egy másik elmélet szerint a hieroglifákat az istenek és a király dicsőítésének elősegítésére találták ki – írta Van De Mieroop, megjegyezve, hogy néhány korai, királyokat ábrázoló faragványon hieroglifák szerepelnek. “A király dicsőítése lehetett az egyik hajtóerő az írás feltalálásában”.
Melyik a legrégebbi írásrendszer?
Az egyiptomiak nagyjából akkoriban alkották meg a hieroglifákat, amikor Mezopotámiában feltalálták az ékírást. A tudósok között vita tárgyát képezi, hogy melyik rendszert találták fel előbb.
Allen azt állítja, hogy az egyiptomi hieroglifákat találták fel először, mondván, hogy a legkorábbi ékírásos feliratok Kr. e. 2900 körülre datálhatók.
Orly Goldwasser, a Jeruzsálemi Héber Egyetem egyiptológus professzora szerint valószínűleg az ékírást fejlesztették ki először. “A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján a legvalószínűbbnek az tűnik, hogy az írás Mezopotámiában született” – írta Goldwasser.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban