Vajon kinek az arca látható a ritka, középkori lengyel ékszeren?
Különös kincsre leltek Lengyelországban: a feltehetően XI. vagy XII. századbeli gyűrűn szokatlan módon két arc ábrázolása látható. Az ékszert a régészek Krakkóban, a Wawel-kastély alatt találták, mely város a hajdani lengyel királyok székhelye volt. Ez az első ilyesfajta gyűrű, mely lengyel területről került elő.
Az ékszer mintázata abban tér el a korszak műtárgyaiétól, hogy díszítése nem a keresztény szimbolikát jeleníti meg – írja az Arkeonews.
Különös istenség
Arról, hogy mire is utalhat a díszítés, több ötlet is született. Mivel a gyűrűn két, egymással ellentétesen elhelyezkedő arcot láthatunk, néhányan úgy vélik, Janust, a kétarcú római istent ábrázolhatja. Ez a legvalószínűbb magyarázat, ám a szakértők egyelőre nem tudnak kijelentéseket tenni a gyűrűről. Mindenesetre az biztos, hogy jól megmunkált, minőségi darabról van szó.
Janus azért rendkívül különleges istenség, mert a római isten nem rendelkezik görög megfelelővel. Ábrázolása rendszerint kétarcú alakként történt. Janus a római mitológiában a kezdetek és végek, a bejáratok és a kijáratok, a változások, az átmeneti időszakok, az átjárók, az ajtók és a boltívek istene.
Az aranygyűrű 1,5 mm vastag, átmérője 4 mm. Az, hogy egyáltalán van rajta díszítés, már önmagában rendkívül különlegessé teszi. Lengyelországban ugyanis összesen csupán néhány kora középkori gyűrűt találtak, melyeken javarészt egyáltalán nincs mintázat. Ha van is, azok csak egyszerű geometriai formák.
Ritkaság számba megy
Jerzy Trzebiński, lengyel kutató szerint is rendkívül egyedi darabról beszélünk. „Ez az egyetlen olyan Lengyelországban megtalált kora középkori aranygyűrű, mely emberi arcokkal, figurális mintákkal van díszítve” – mondta.
Trzebiński szerint a gyűrű valószínűleg egy helyi lakos keze munkáját dicséri. Az ékszer vélhetőleg a Piast-dinasztia uralkodása alatti elit egyik tagjáé volt, mivel a gyűrűk alakja abban az időszakban volt ehhez hasonló. A Piast-dinasztia Lengyelország X.századi alapításától kezdve egészen a XIV.századig uralkodott.
A régészek az úgynevezett Dán Torony (Wieża Duńska) alagsorában fedezték fel a különleges tárgyat. A Dán Torony építését II. Władysław Jagiełło király adta parancsba, melyre a XIV. század vége és a XV. század eleje között került sor. Ekkor már állt a Wawel-kastély, ám azt a lengyel uralkodó bővíteni szerette volna. A torony homlokzata viszont csak később, a XVI. században készült el.
A gyűrűt egy egykori kőépítmény maradványain találták, mely valószínűleg védelmi sáncként működhetett. A Wawel-kastély, mely az azonos nevű Wawel-dombon helyezkedik el, fontos részét képezi a lengyel történelemnek. Építésének kezdete egészen a XI.századig nyúlik vissza.
Ez is érdekelheti:
Wojtek, avagy a medve, aki a lengyel hadseregben szolgált
Az egyik legkülönlegesebb középkori kézirat valójában hamisítvány lenne?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm