Közel 50 ezer embert vizsgáltak meg a szakemberek, így egyértelművé vált, hogy mitől függ, sokáig fogunk-e élni.
A rendkívül hosszú ideig élő emberek vérében alapvető eltérések vannak, mutat rá a Science Alert.
Az, hogy mennyi ideig élhetnek az emberek, és hogy érhetjük el, hogy hosszú és egészséges életünk legyen, már régóta foglalkoztatja a tudósokat. Platón és Arisztotelész már több mint 2300 évvel ezelőtt is írt az öregedés folyamatáról.
A kivételesen hosszú élettartam mögött rejlő titkok megértése azonban nem könnyű. A genetikai hajlam, valamint az életmódbeli tényezők hatását is fel kell ugyanis tárni, valamint azt is, hogy ezek hogyan hatnak egymásra az ember életében.
Most egy friss tanulmány néhány gyakori biomarkert tárt fel, amely jellemző a 90 év feletti embereknél a köztük a koleszterin- és glükózszintet.
A kutatásban 44.000 svéd vett részt, akik 64-99 éves korukban estek át az állapotfelmérésen. A résztvevőket ezután 35 évig követték nyomon a svéd nyilvántartási adatokon keresztül. Közülük 1.224 fő, azaz 2,7% élt 100 évig. A százévesek túlnyomó többsége (85%) nő volt.
A kutatók tizenkét véralapú biomarkert vizsgáltak, amelyek a gyulladáshoz, az anyagcseréhez, a máj- és veseműködéshez, valamint a lehetséges alultápláltsághoz és vérszegénységhez kapcsolódnak. Ugyanis mindezeket a korábbi vizsgálatokban összefüggésbe hozták az öregedéssel és a halálozással.
Az adatok magukért beszélnek
Az adatokból kiderül, hogy azoknak, akik eljutottak századik születésnapjukig, a hatvanas éveiktől kezdve általában alacsonyabb volt a glükóz-, kreatinin- és húgysavszintjük. Például a százévesek közül nagyon kevésnek volt 6,5 mmol/l feletti glükózszintje élete elején, vagy kreatininszintje 125 µmol/l felett.
Megjegyzendő ugyanakkor, hogy sok biomarker esetében mind a százévesek, mind a nem százévesek értékei kívül esnek a klinikai irányelvekben normálisnak tekintett tartományon. Ez valószínűleg azért van, mert ezek az irányelvek a fiatalabb és egészségesebb népességen alapulnak.
A felfedezett különbségek egyértelművé teszik, hogy kapcsolat van az anyagcsere egészsége, a táplálkozás és a kivételesen hosszú élettartam között. Az adatok arra utalnak, hogy a táplálkozás és az alkoholfogyasztás jelentős szerepet játszik mindebben. Valamint ahogy öregszünk, érdemes egyre gyakrabban nyomon követni a vese- és májértékeket, valamint a glükóz- és a húgysavszintet.
Címlapképünk illusztráció, forrás: Forrás: Needpix
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban