Történelmi felfedezés: vizet találtak két aszteroida felszínén
A sztratoszférából végzett megfigyelések felfedték az értékes molekula jellegzetességeit. Ez az első alkalom, hogy vizet találtak az aszteroidák felszínén.
A víz bolygónkon gyakori és létfontosságú az élethez, de máshol, a Naprendszer belsejében mindig ritkaságszámba megy. A jég felfedezése a Hold krátereiben vagy a Marson lerakódásokba temetkezve rendkívül érdekes, írja az IFL Science.
A kutatók most távolabbra néztek, az aszteroidaövbe, és azt vizsgálták, hogy olyan objektumok, amelyeknek nem kellene, rejtegethetnek-e vizet. Két esetben pedig egyenesen a felszínen találták meg. A felfedezést leíró tanulmány a The Planetary Science Journal című folyóiratban jelent meg.
Az államok különböző intézményeinek kutatói a nyugdíjazott Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA) adatait használták fel, hogy négy száraz szilikát aszteroidát vizsgáljanak meg. Ezek a Naphoz közel keletkeztek, így meglehetősen vízmentesnek kell lenniük. (Legalábbis, ha a tudományos feltételezés helytálló.) A szóban forgó objektumok az Iris, a Parthenope, a Melpomene és a Massalia voltak, amelyek mind a fő aszteroidaövben találhatóak.
A szabályokkal szembemenve vizet találtak
„Az Iris és a Massalia aszteroidákon olyan jellegzetességet észleltünk, amely egyértelműen a molekuláris víznek tulajdonítható” – mondta a kutatás vezető szerzője, Dr. Anicia Arredondo, a Délnyugati Kutatóintézet munkatársa közleményében. „Kutatásunkat annak a csapatnak a sikerére alapoztuk, amelyik a Hold napfényes felszínén molekuláris vizet talált. Úgy gondoltuk, hogy a SOFIA segítségével más égitesteken is megtalálhatjuk ezt a vegyületet.”
Az aszteroidák korábbi megfigyelései nem tudtak különbséget tenni a tényleges víz és egy közeli kémiai rokon, a hidroxil között. A vízhez hasonlóan oxigén és hidrogén kapcsolódik, de itt mindkettőből csak egy-egy atom alkotja a molekulát – pontosabban iont. A hidroxil környezetünkben is jelen van, egészen konkrétan minden lúgos kémhatású oldatban, de még a vízben is.
Az új munka eloszlatja ezt a zavart. A becslések szerint az aszteroida talajának minden köbméterére körülbelül egy üdítősdoboznyi víz jut, hasonlóan a Holdon a SOFIA által végzett megfigyeléseken alapuló értékhez.
„A színképi jellemzők sávjának erőssége alapján az aszteroidán lévő víz bősége megegyezik a napsütötte Holdéval” – tette hozzá Dr. Arredondo. „Hasonlóképpen, az aszteroidákon a víz ásványokhoz is kötődhet, valamint szilikáthoz adszorbeálódhat, és csapdába eshet vagy feloldódhat a szilikát becsapódási üvegben.”
A projekt túlmutat az aszteroidákon
A SOFIA a NASA és a DLR Német Űrügynökség közös projektje volt, és nagy szerepet játszott a világegyetem közeli és távoli infravörös megfigyelésében. Az aszteroidák iránti konkrét érdeklődés Naprendszerünk múltjára vonatkozik. Ezen objektumok megértése megmondhatja, hogyan alakultak ki a bolygók.
„Az aszteroidák a bolygóképződési folyamat maradványai, így összetételük attól függően változik, hogy hol keletkeztek a Napködben” – magyarázta Dr. Arredondo. „Különösen érdekes a víz eloszlása az aszteroidákon, mert ez fényt deríthet arra, hogyan került a víz a Földre.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon