Nem is sejtette, milyen fontos felfedezést tett az amatőr paleontológus-házaspár
Két amatőr paleontológus meglepő felfedezésre tett szert nemrégiben: rábukkantak egy olyan helyre Franciaországon belül, ahol közel 400 darab, 470 millió éves kövület található.
Az ott rendkívül jó állapotban megmaradt kövületek bizonyítékul szolgálnak arra, hogy a helyszín réges-rég menedékként szolgált a globális felmelegedés elől menekülő állatok számára – írja a Good News Network.
A montagne noire-i helyszín, mely a világ egyik leggazdagabb és legváltozatosabb fosszília lelőhelye, az ordovícium-korszak emlékét őrzi. Ez az időszak körülbelül 42 millió évig tartott, abban az időben, amikor még Dél-Európa, Afrika, Dél-Amerika, az Antarktisz és Ausztrália egy kontinenst alkotott, mely a Déli-sark felé haladt.
Váratlan kincs
Hatalmas volt az öröm, mikor a két paleontológus rájött, milyen nagy jelentőségű helyszínt fedeztek fel.
„Már egészen húszéves korunk óta keresünk fosszíliákat” – mondta Eric Monceret és felesége, Sylvie. „Amikor ráleltünk erre a csodálatos élőhelyre, és megértettük felfedezésünk jelentőségét, csodálkozásunk egy csapásra izgatottságba váltott át.”
Az ott talált kövületek figyelemreméltó állapotban vannak, valamint rendkívül ritka elemeket, például emésztőrendszert és kutikulát is tartalmaznak.
A Cabrières Biota néven ismert lelőhely elemzése ízeltlábúak (mely csoportba tartoznak az ezerlábúak és garnélarákok is), csalánozók (melybe a medúzák és a korallok), valamint számos alga és szivacs jelenlétét tárta fel.
A lelőhely biodiverzitása alapján minden jel arra mutat, hogy egykor itt telepedtek meg az egyre növekvő északi hőmérséklet elől menekülő állatok.
Sőt, mivel a helyszín a régmúltban nagyon közel helyezkedett el a Déli-sarkhoz, az ordovíciumi legdélebbi ökoszisztémák jellemzéséről is sokat elárul.
„A nagymértékű globális felmelegedés idején az állatok magas szélességi fokon éltek, elkerülve a szélsőséges egyenlítői hőmérsékletet” – mondta Dr. Farid Saleh, a tanulmány vezető szerzője, a svájci Lausanne Egyetem munkatársa.
És ez még csak a svájci tudósok kutatásának kezdete a Francia Nemzeti Tudományos Kutatási Központban (CNRS). Eddigi eredményeiket a Nature Ecology & Evolution című folyóiratban tették közzé.
Innentől azon fognak dolgozni, hogy innovatív módszerekkel és technikákkal sikerüljön feltárniuk az élőlények belső és külső anatómiáját, valamint következtetniük filogenetikai kapcsolataikra és életvitelükre a poláris ökoszisztémában.
Ez is érdekelheti:
5000 éves lehet az ősi „játékterem” Kenyában
Skandinávia első földművesei rövid idő alatt lemészárolták a vadászó-gyűjtögetőket
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A titokzatos H1N1 vírus feltámadása: Egy elfeledett influenza története
Medvegyev szerint ‘csak ideig-óráig lehet Oroszország türelmét próbára tenni’
Lehetséges, hogy az univerzum egy fekete lyuk belsejében van?
Ukrajna behatolása megtorpedózta Moszkva tervezett offenzíváját
A centuriók nemcsak a római hadsereg, de a társadalom alappillérei is voltak
Léggömbszerűen fújódik a legkülönlegesebb vulkán körül a talaj, a kutatók sem tudják, mikor törhet ki