Megkezdődött az európai űrtávcső projektje, amely átírhatja a fizikáról alkotott ismereteinket
2023. július 1-jén az Euclid űrtávcső útnak indult, hogy teljesítse küldetését, a sötét és távoli világegyetem feltérképezését. A cél elérése érdekében az Euclid a következő 6 évben 40 ezer megfigyelést végez a Tejútrendszeren túli égboltról. Ezekből az adatokból a csillagászok képesek lesznek feltérképezni több milliárd galaxis helyzetét, lehetővé téve a csillagászok számára a sötét anyag hatásainak megfigyelését.
Korábban már több galaktikus égboltfelmérés is volt, de az Euclid küldetése új szintre emeli ezeket. A Galileo egy szélesmezős képalkotó rendszerrel van felszerelve. A sötét égbolt 70 percenkénti expozíciója során több mint 50 ezer galaxis képét és színképét rögzíti majd. A küldetés a befejeztével a galaktikus pozíciók és távolságok legrészletesebb felmérése lesz. A misszió számos mélyég-megfigyelést is végez majd, ahol a legtávolabbi és leghalványabb galaxisokra összpontosít, írja a Universe Today.
Az egyik rejtély, amelyre választ adhat, a sötét energia természete. A kozmológia standard modellje a sötét energiát a tér és az idő tulajdonságaként írja le. Egy kozmológiai állandó, amely a kozmikus tágulást hajtja. A sötét energia egyes elméletei azonban azt állítják, hogy a sötét energia egy téren és időn belüli energiamező, és a kozmikus tágulás nem állandó.
Az Euclid azt fogja vizsgálni, hogy a kozmikus tágulás változik-e, ami lehetővé teszi a csillagászok számára, hogy bizonyos modelleket kizárjanak. A küldetés azt is vizsgálja, hogy a sötét anyag hogyan torzítja a galaxisokat, így többet tudhatunk meg annak tulajdonságairól és arról, hogyan lép kölcsönhatásba a normál anyaggal.
Az Euclid-misszió hivatalosan Valentin-napon kezdte meg a kutatást, és idén annak mintegy 15%-át fogja befejezni. A mélyégre vonatkozó első adatsort 2025 tavaszán, az általános felmérés első évének adatait pedig 2026 nyarán teszik közzé.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum