A Naprendszer hiányzó bolygója már csak egy helyen bújkálhat
A The Astronomical Journal című folyóiratban nemrég megjelent tanulmány folytatja a keresést a rejtőzködő kilencedik bolygó (vagy X-bolygó) után, amely egy hipotetikus planéta a Naprendszer külső részén, a Plutó pályáján túl.
A tanulmány célja a kilencedik bolygó lehetséges rejtekhelyeinek leszűkítése volt, és magában hordozza a lehetőséget, hogy a kutatók jobban megértsék Naprendszerünk felépítését, valamint kialakulását és fejlődési folyamatait, írja a Science Alert.
Dr. Mike Brown, a tanulmány vezető szerzője a Universe Todaynek elmondta: “Továbbra is próbáljuk szisztematikusan lefedni az égbolt minden olyan régióját, ahol a kilencedik bolygó lehet. A Pan-STARRS adatainak felhasználásával az eddigi legnagyobb régiót tudtuk átfésülni”.
A Pan-STARRS, azaz a Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (Panoráma-felmérő távcső és gyors reagálású rendszer), egy csillagászati megfigyelőrendszer, amely a hawaii Haleakala Obszervatóriumban található.
A munkához a kutatók a korábbi tanulmányok eredményeit használták, hogy leszűkítsék a bolygó lehetséges helyét. A csapat végül a korábbi kutatások alapján számított lehetséges helyek mintegy 78 százalékát kizárta.
A kutatók emellett új becsléseket adtak a bolygó megközelítő fél nagytengelyére (csillagászati egységekben (AU) mérve) és tömegére vonatkozóan is. Úgy vélik, hogy a Föld tömegének 6,6-szerese lehet.
Melyek a tanulmány legjelentősebb eredményei?
“Bár szívesen mondanám, hogy a legjelentősebb eredmény az volt, hogy megtaláltuk a kilencedik bolygót, de nem így történt” – mondta Dr. Brown az Universe Todaynek. “Ehelyett jelentősen leszűkítettük a keresési területet. Már körülbelül 80%-át megvizsgáltuk azoknak a régióknak, ahol szerintünk a bolygó lehet”.
Dr. Brown az Universe Todaynek a tanulmányokat illetően elmondta: “Úgy gondolom, hogy az LSST a legesélyesebb a kilencedik bolygó megtalálására”.
Amikor egy-két éven belül működésbe lép, gyorsan le fogja fedni a keresési terület nagy részét, és ha a bolygó ott van, meg fogja találni.
Az LSST (Legacy Survey of Space and Time) egy csillagászati felmérés, amely jelenleg 10 éve a déli égboltot tanulmányozza, és a jelenleg építés alatt álló chilei Vera C. Rubin Obszervatóriumban zajlik.
Az LSST céljai között szerepel a földközeli aszteroidák (NEA-k) és a Naprendszerünkön belüli kisbolygók azonosítása, és más mélyűri vizsgálatok is. Ezek közé tartozik a sötét anyag és a sötét energia tulajdonságainak, valamint a Tejútrendszer galaxis fejlődésének vizsgálata. De mi a jelentősége a kilences bolygó megtalálásának?
Bújócska a Naprendszer peremén?
Dr. Brown a következőket mondja az Universe Todaynek: “Ez lenne Naprendszerünk 5. legnagyobb bolygója, és az egyetlen, amelynek tömege a Föld és az Uránusz között van. Az ilyen bolygók gyakoriak más csillagok körül, és hirtelen lehetőségünk nyílna arra, hogy a saját Naprendszerünkben is tanulmányozhassunk egyet”.
A tudósok nem sokkal a Neptunusz 1846-os felfedezése után kezdték feltételezni a kilencedik bolygó létezését, többek között egy 1880-as emlékiratban, amelyet D. Kirkwood írt, majd egy 1946-os tanulmányban, amelyet Clyde Tombaugh amerikai csillagász írt, aki 1930-ban felfedezte a Plutót.
Az újabb tanulmányok közé tartoznak azok, amelyek bizonyítékokat mutatnak be az X bolygó létezésére, amelyek társszerzője Dr. Brown volt. A legújabb pedig a legteljesebb vizsgálatot jelenti az X bolygó helyének leszűkítésére, amelynek létezésében Dr. Brown már régóta hisz:
Túl sok különálló jel utal arra, hogy a kilencedik bolygó ott van. A Naprendszert nagyon nehéz megérteni a kilencedik bolygó nélkül.
“A bolygó sok olyan dolgot magyaráz meg a külső Naprendszerben lévő objektumok pályájával kapcsolatban, amelyek máskülönben megmagyarázhatatlanok lennének, és mindegyikükhöz valamilyen külön elméletre lenne szükség”.
“A pályák irányainak halmaza a legismertebb ok, de ott van még sok objektum nagy perihélium-távolsága, erősen ferde, sőt retrográd objektumok létezése, és a Neptunusz pályáján belül kereszteződő, nagyon excentrikus pályák sokasága. Ezek egyike sem fordulhat elő a Naprendszerben, de mind könnyen megmagyarázható a Kilencedik bolygó hatásaként.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon