Középkori romantika: a szerelem erejét hirdeti ez a múltbéli ékszer
Lengyel régészek nemrégiben egy késő középkori kitűzőre bukkantak, melyen galamb látható. Az ónból készült, gerleformájú kis tárgyon az „Amor vincit omnia” felirat díszeleg, mely azt jelenti, a szerelem mindent legyőz.
A gyönyörű lelet a Gdański Nemzeti Tengerészeti Múzeumban csodálható meg. Stílusosan, Valentin nap előtt egy nappal foglalta el helyét a múzeum gyűjteményében – írja az Arkeonews.
Galamb, az időtlen hűség mintaképe
A madárka egy kis szalagon helyezkedik el, rajta a romantikus üzenettel. A kitűzőn két kis fogantyú maradványait is megtalálták, mely lehetővé tette a dísz ruhára vagy láncra való rögzítését.
Az antik görög valamint a római kultúrában a galambok a szerelmet, az odaadást és a gondoskodást jelképezték. A madarat Aphrodité és Vénusz, a szerelem két istennőjének szent állataként tisztelték.
Ez tulajdonképpen ma sincs másképp, gondoljunk csak a szerelem legnagyobb ünnepén, az esküvőkön elengedett galamb hagyományára. Szerelemszimbólumként való hírneve olyan elterjedt, hogy a középkorban használatos „szerelmi bájitalok” receptjeinek hozzávalói között szinte mindig szerepelt egy galamb szíve.
„Párjuk iránti hűségük, utódjaikkal szembeni elképesztő gondoskodásuk a galambokat a szerelem és a család elsőszámú szimbólumává tette az idők során” – mondta Dr. Anna Rembisz-Lubiejewska, a Gdański Nemzeti Tengerészeti Múzeum régésze.
A hasonló dísztárgyakat övező trend akkoriban valószínűleg Nyugat-Európában, minden bizonnyal Hollandiában és Angliában robbanhatott ki. A brossok a múzeum munkatársainak elmondása alapján a 14. és 15. század között rendkívül népszerűek voltak Gdańskban is.
Ikonikus látványosság
A tárgyat a múzeum körül zajló ásatások során fedezték fel.
A Gdański Nemzeti Tengerészeti Múzeumnak otthont adó különleges épületről először 1367-ben tesznek említést írásos források. Az épület 1442-ben leégett, majd 1442 és 1444 között újraépítettek, mely már jelenlegi kialakítását eredményezte. Korábban daruzásra használták, rakományszállításra és hajóárbocok emelésére volt hivatott a mai múzeumépület.
Olyannyira méretes, hogy egykor ez volt a világ legnagyobb működő daruja. Sőt, védelmi funkciót is betöltött a város életében, Gdańsk egyik kapujaként is szolgált régebben. Maximális teherbírása egészen 4 tonna volt és 11 méter magasságig lehetett vele emelni. Ezt a benne lévő két masszív, egyenként 6 méteres átmérőjű fakerék tette lehetővé.
2020 óta folynak a helyreállítási munkálatai, mivel az épület jelentős károkat szenvedett el a második világháború során. A restaurálás végeztével a múzeum látogatói megtekinthetik majd az eredeti, 15. századi falak bizonyos részeit is. A felújítás célja, hogy minél inkább láthatóvá váljon az ikonikus építmény 17. századi formája. A munkálatok a tervek szerint 2024. április 30-án fejeződnek be.
Ez is érdekelheti:
Vajon kinek az arca látható a ritka, középkori lengyel ékszeren?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
2028-ra feltámasztanák a gyapjas mamutokat
Harc a víz ellen: Innovációk az árvízvédelmi technológiákban
6 észak-koreai katona holttestét azonosíthatták az ukrán fronton
Meglepő dolgot fedeztek fel a pteroszauruszokról, a valaha volt legnagyobb repülő állatokról
Egyenlő státuszban éltek a férfiak és a nők a 9 ezer éves ősi városban
Nem egyedül jött az aszteroida, amelynek becsapódása a dinoszauruszok kihalásához vezetett