Videó: Megtalálták az eddigi legnagyobb élő kígyót
Rengeteg hatalmas kígyót fedeztek már fel az Amazonas esőerdőiben. De ez a majdnem 8 méteres és 200 kilogrammos óriás az eddigi legnagyobb köztük.
Az északi zöld anakondát Freek Vonk professzor és televíziós műsorvezető fedezte fel, számol be a Daily Mail. Annak ellenére, hogy feje akkora, mint egy emberé, úgy tűnik, a professzor nem félt közel kerülni a kígyóhoz, ugyanis a hihetetlen felvételeken a holland biológus a hatalmas anakonda mellett úszik.
Eddig csak egy zöld anakonda fajt ismertek az Amazonasban. A Diversity című folyóiratban megjelent új tanulmány azonban megerősítette, hogy az északi zöld anakonda egy különálló faj.
“Bár első pillantásra majdnem egyformának tűnnek, a genetikai különbség a kettő között 5,5%, és ez óriási. Összehasonlításképp, az ember és a csimpánz genetikailag csak körülbelül 2%-ban különbözik egymástól”.
A kutatók az új fajnak az Eunectes akayima latin nevet adták, ami azt jelenti, hogy északi zöld anakonda. Annak ellenére, hogy csak most fedezték fel, a kutatók szerint az új faj máris veszélyben van. Vonk professzor kifejtette, hogy “az amazóniai régióra komoly nyomás nehezedik az éghajlatváltozás és a folyamatos erdőirtás miatt”.
Az Amazonas területének több mint egyötöde már eltűnt az elmúlt 50 évben, ami Magyarország területének több mint 15-szöröse.
“Ezeknek az ikonikus óriáskígyóknak a túlélése elválaszthatatlanul összefügg természetes élőhelyük védelmével”.
Jesus Rivas professzor, a tanulmány vezető szerzője elmondta, hogy több mint 15 évvel ezelőtt jött rá először, hogy a zöld anakondának több faja is létezik. Feleségével, Dr. Sarah Corey-Rivasszal együtt elkezdték elemezni a mintákat, hogy genetikai különbségeket keressenek. Az eredmények közzétételére azonban mostanáig kellett várni.
Rivas professzor elmondta: “2007-ben kezdtünk el ezen dolgozni, amikor először vettük észre, hogy nagy genetikai különbség van a venezuelai és néhány perui minta között. Ezután megkezdtük a minták és munkatársak összegyűjtését Dél-Amerikában és azon túl, hogy a minták teljesek legyenek, ami lehetővé tette számunkra a tanulmány összeállítását”.
“A minták összegyűjtésén több országban dolgoztam különböző kollégákkal, Sarah végezte a munka nagy részét, a gének szekvenálását és a filogenetikai elemzést. 32 éve tanulmányozom az anakondákat, így felmerül a kérdés, hogy hány olyan faj van még, amelyről nem tudunk”.
De ha egy ilyen ikonikus állat ennyi éven át észrevétlen maradt, mi a helyzet a kevésbé feltűnő és kevésbé tanulmányozott állatokkal és növényekkel?
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi lesz Magyarországgal az USA, Kína és Oroszország alkotta Bermuda-háromszögben?
Egy új tanulmány szerint a Ceres felszínének 90%-át is óceán boríthatta
A világ legősibb írása 5500 éves, és nem tudjuk pontosan, hogy mit jelent
Lenyűgöző videón a Gellért Szálló megújulása
Idegen eredetű anyagokat is találtak a villenai kincsben
Az amerikai kormány meghallgatást tart, amelyben az UFO-król tervezik lerántani a leplet