Új világ a mélyben: több mint 100 ismeretlen fajra bukkantak
Több mint 100, eddig ismeretlen fajt fedeztek fel egy víz alatti hegylánc mentén, Chile partjainál. A tengeri expedíció résztvevői korábban még sosem látott élőlények sorát csodálhatták meg, többek között korallok, üvegszivacsok, tengeri sünök, kétlábúak, homárok, halak hadában gyönyörködhettek a tengerbiológusok.
Az új fajokat egy nemzetközi kutatócsoport azonosította, mely tagjai nemrégiben a Nazca és a Salas y Gómez víz alatti világát térképezték fel. Ez egy 2900 kilométer hosszú, az óceán mélyén fekvő hegylánc, mely Chile partjaitól Rapa Nuiig, azaz egészen a Húsvét-szigetekig húzódik – írja az IFL Science.
4500 méter mélyen
A Dr. Javier Sellanes, az Universidad Católica del Norte tengerbiológusa által vezetett kutatócsapat víz alatti robotot használt az expedíció során. A robot segítségével 4500 méter tengerszint alatti mélységig cirkáltak, és az ott fekvő 200 tengeri hegy közül 10-ről gyűjtöttek adatokat.
A tengeri hegyek olyan víz alatti képződmények, amelyek legtöbbször kialudt vulkánok maradványai. Rendkívül meredekek, de ami még ennél is különösebbé teszi őket az az, hogy a biológiai sokféleség “iskolapéldái”. Ugyanis szilárd felületük remek élőhelyet biztosít számos állat számára, sőt, a tengeri hegyek még táplálékkal is szolgálnak ezen élőlények számára.
A kutatók által vizsgált 10 tengeri hegy mindegyike különböző ökoszisztémának ad otthont. Némelyeken olyan mélytengeri korallzátonyokra is bukkantak, melyeket már nagy valószínűséggel a kihalás veszélye fenyeget.
„Minden hasonló expedíció során várható, hogy új fajokat találunk, lévén, távoli és ritkán vizsgált területekről van szó. Ám amit láttunk, minden várakozásunkat felülmúlt: hihetetlen, mekkora számban bukkantunk új fajokra, erre ugyanis abszolút nem számítottunk. Mindenképp kiemelném a szivacsokat, nem gondoltuk volna, hogy ennyi ismeretlen egyedével találkozunk” – mondta Dr. Javier Sellanes.
A biológus hangsúlyozta, ezek a virágzó ökoszisztémák nem lennének ilyen állapotban, ha a Nazca-Desventuradas és a Juan Fernández Tengeri Parkok nem védenék a területet ilyen lelkiismeretesen.
Tengeri újdonságok
Annak megállapítása érdekében, hogy melyek azok a fajok, amiket még biztosan nem azonosított korábban senki, a csapat alaposan elemezni fogja a példányok fiziológiáját és genetikáját. Ezután tudják csak bizton állítani, hogy új fajok kerültek a tudomány látókörébe.
„A fajok azonosítása akár több évig is eltarthat. Dr. Sellanesnek és csapatának hihetetlen mennyiségű információja van erről a csodálatos, egyelőre még alig ismert helyről” – nyilatkozta Dr. Jyotika Virmani, a Schmidt Ocean Institute ügyvezető igazgatója.
Február 24-én, szombaton pedig a csapat újabb útra indul a Salas y Gómez tengeri hegy mentén, a Falkor kutatóhajó fedélzetén. A víz alatti merülést lehetőség lesz élőben követni a Schmidt Ocean Institute YouTube-csatornáján. Az is elképzelhető, hogy szemtanúi lehetünk a kutatók újabb ismeretlen fajokkal való első találkozásnak.
A szakemberek azt remélik, tanulmányuk eredményei segítenek felhívni a figyelmet a vízi világ védelmének szükségszerűségére. Ez pedig nem csak a Csendes-óceán térségében kulcsfontosságú, hanem a világ bármely pontján.
Ez is érdekelhet:
A Naprendszer legtávolabbi jégbolygóin vízóceánok lehetnek tele élettel
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van