Új világ a mélyben: több mint 100 ismeretlen fajra bukkantak
Több mint 100, eddig ismeretlen fajt fedeztek fel egy víz alatti hegylánc mentén, Chile partjainál. A tengeri expedíció résztvevői korábban még sosem látott élőlények sorát csodálhatták meg, többek között korallok, üvegszivacsok, tengeri sünök, kétlábúak, homárok, halak hadában gyönyörködhettek a tengerbiológusok.
Az új fajokat egy nemzetközi kutatócsoport azonosította, mely tagjai nemrégiben a Nazca és a Salas y Gómez víz alatti világát térképezték fel. Ez egy 2900 kilométer hosszú, az óceán mélyén fekvő hegylánc, mely Chile partjaitól Rapa Nuiig, azaz egészen a Húsvét-szigetekig húzódik – írja az IFL Science.
4500 méter mélyen

Homár egy korallon 669 méter mélyen.
Forrás: Schmidt Ocean Institution
A Dr. Javier Sellanes, az Universidad Católica del Norte tengerbiológusa által vezetett kutatócsapat víz alatti robotot használt az expedíció során. A robot segítségével 4500 méter tengerszint alatti mélységig cirkáltak, és az ott fekvő 200 tengeri hegy közül 10-ről gyűjtöttek adatokat.
A tengeri hegyek olyan víz alatti képződmények, amelyek legtöbbször kialudt vulkánok maradványai. Rendkívül meredekek, de ami még ennél is különösebbé teszi őket az az, hogy a biológiai sokféleség “iskolapéldái”. Ugyanis szilárd felületük remek élőhelyet biztosít számos állat számára, sőt, a tengeri hegyek még táplálékkal is szolgálnak ezen élőlények számára.
A kutatók által vizsgált 10 tengeri hegy mindegyike különböző ökoszisztémának ad otthont. Némelyeken olyan mélytengeri korallzátonyokra is bukkantak, melyeket már nagy valószínűséggel a kihalás veszélye fenyeget.
„Minden hasonló expedíció során várható, hogy új fajokat találunk, lévén, távoli és ritkán vizsgált területekről van szó. Ám amit láttunk, minden várakozásunkat felülmúlt: hihetetlen, mekkora számban bukkantunk új fajokra, erre ugyanis abszolút nem számítottunk. Mindenképp kiemelném a szivacsokat, nem gondoltuk volna, hogy ennyi ismeretlen egyedével találkozunk” – mondta Dr. Javier Sellanes.
A biológus hangsúlyozta, ezek a virágzó ökoszisztémák nem lennének ilyen állapotban, ha a Nazca-Desventuradas és a Juan Fernández Tengeri Parkok nem védenék a területet ilyen lelkiismeretesen.
Tengeri újdonságok

Védett korall 1419 méter mélyen, Chilénél.
Forrás: Schmidt Ocean Institute
Annak megállapítása érdekében, hogy melyek azok a fajok, amiket még biztosan nem azonosított korábban senki, a csapat alaposan elemezni fogja a példányok fiziológiáját és genetikáját. Ezután tudják csak bizton állítani, hogy új fajok kerültek a tudomány látókörébe.
„A fajok azonosítása akár több évig is eltarthat. Dr. Sellanesnek és csapatának hihetetlen mennyiségű információja van erről a csodálatos, egyelőre még alig ismert helyről” – nyilatkozta Dr. Jyotika Virmani, a Schmidt Ocean Institute ügyvezető igazgatója.
Február 24-én, szombaton pedig a csapat újabb útra indul a Salas y Gómez tengeri hegy mentén, a Falkor kutatóhajó fedélzetén. A víz alatti merülést lehetőség lesz élőben követni a Schmidt Ocean Institute YouTube-csatornáján. Az is elképzelhető, hogy szemtanúi lehetünk a kutatók újabb ismeretlen fajokkal való első találkozásnak.
A szakemberek azt remélik, tanulmányuk eredményei segítenek felhívni a figyelmet a vízi világ védelmének szükségszerűségére. Ez pedig nem csak a Csendes-óceán térségében kulcsfontosságú, hanem a világ bármely pontján.
Ez is érdekelhet:
A Naprendszer legtávolabbi jégbolygóin vízóceánok lehetnek tele élettel
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az ukrán külügyminiszter szerint egyértelmű, hogy Oroszország meg akarja támadni egész Európát
A Bibliából ismert szexuális betegség végzetes pusztítást okozhat
Te mennyire ismered a Margitsziget lenyűgöző történetét?
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak